Jure SešekJure Sešek
Aleš KarbaAleš Karba

Dan Afrike in Karitas

Svet | 25.05.2017, 10:57 Petra Stopar

Ob današnjem svetovnem dnevu Afrike želi Slovenska Karitas spomniti na prizadevanja naših misijonarjev, ki pomagajo izvajati dobrodelne in razvojne projekte na črni celini. Na Karitas poudarjajo, da so pred dobrim mesecem v enem od misijonskih krajev v Burundiju odprli šolo za skoraj 900 otrok. Sredstva za projekt so črpali tako iz darov v akciji »Za srce Afrike« kot iz razpisa Ministrstva RS za zunanje zadeve.

»Hvala Slovenija,« so besede 895 osnovnošolcev iz revnega kraja Nyangungu, ki so po več letih spet lahko začeli obiskovati šolo. Ministrstvo je projekt sofinanciralo v vrednosti 110.000 evrov, Karitas pa v vrednosti dobrih 36.400 evrov iz sredstev, zbranih v akciji Za srce Afrike.

V Nyangungu je pred petimi leti hud vihar močno poškodoval zgradbo šole, dvanajst učilnic, zidanih iz blata, je ostalo brez strehe, kasneje pa jih je še dodatno uničil dež. Staršem je uspelo začasno pokriti štiri razrede, sredstev za kaj več ni bilo. Ker je bilo prostora premalo, mnogi šoloobvezni otroci iz tega kraja več let niso mogli hoditi k pouku. Na pobudo in prošnjo misijonarke s. Bogdane Kavčič so začeli šolo graditi v oktobru 2015.

Zgrajenih je dvanajst učilnic, zbornica ter sanitarije. Šola je zgrajena iz zelo kakovostnih materialov, da je vihar v prihodnje ne bo mogel več uničiti. Kupili so tudi 10.000-litrski cisterni, v katerih se zbira deževnica in omogoča oskrbo z vodo. Šola je bila opremljena tudi s pohištvom. V vsa gradbena dela je bilo vključenih skoraj dvesto domačinov iz Nyangunga in okolice, ki so na ta način lahko zaslužili za preživetje svojih družin, kajti priložnosti za dela so v teh kraji redke, in zato ima projekt še posebno vrednost.

Med učenci je 425 deklic in 470 dečkov. Poučuje jih sedemnajst lokalnih učiteljev in ravnateljica Maria Rosa. Ta se je po navedbah Karitas zahvalila Sloveniji in poudarila, da »otroci v šoli prejemajo tudi malico, česar marsikje v Afriki ni«. Sedmošolka Edisa pa je koordinatorki mednarodnih projektov Karitas Jani Lampe ob njenem obisku ob odprtju šole Burundiju povedala, da je »zelo vesela, ker lahko hodi v to šolo« in da bi »rada postala medicinska sestra«.

Učenci v šoli v Nyangungu, Burundi
Učenci v šoli v Nyangungu, Burundi © Karitas

Svet, Cerkev po svetu
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...