Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Helena KrižnikHelena Križnik

Bo Pjongjang sprejel priložnost za dialog, ki mu jo ponuja novi južnokorejski predsednik?

Svet | 10.05.2017, 13:43 Marta Jerebič

Novi južnokorejski predsednik Mun Dže In je danes že zaprisegel na položaj. Pri tem je napovedal, da si bo prizadeval za mir na Korejskem polotoku, doma pa za konec imperialnega sloga predsednikovanja in za gospodarsko rast. Največja izziva sta namreč brezposelnost, zlasti med mladimi, in korupcija. Mun Dže In je drugi katoliški predsednik v zgodovini Južne Koreje, za Kim Dae Jungom, ki je bil predsednik med letoma 1998 in 2003 ter si je ravno tako prizadeval za mir na korejskem polotoku in za to dobil tudi Nobelovo nagrado za mir. Kot je razvidno iz Mun Dže Inovega programa, bo s tega vidika nadaljeval Kimovo t. i. sončno politiko do Pjongjanga.

Mun Dže In je že prvi dan imenoval več visokih predstavnikov države. Med drugim bo obveščevalno službo vodil človek, ki je igral ključno vlogo pri pripravi vrhov obeh Korej leta 2000 in 2007. Ob tem sin severnokerejskih beguncev Mun napoveduje, da bo naredil vse, da zgradi mir na Korejskem polotoku.

Dejal je, da je pripravljen v ta namen obiskati Washington, Peking, Tokio in tudi Pjongjang, če bodo okoliščine prave. Med njegovimi najbolj citiranimi izjavami iz predvolilne kampanje, se najbolj omenja naslednja: Treba je reči tudi kakšen NE Ameriki.

Njegovo namero za dialog in sodelovanje s Severno Korejo pozdravlja tudi južnokorejska škofovska konferenca. Njen predsednik je v voščilu izrazil željo, da bi Mun postal velik voditelj, ki bo uresničil mir na korejskem polotoku in razvoj Korejcev ter utrdil demokracijo na njihovih tleh. Nadaljevanje t. i. sončne politike bo gotovo koristila tudi kristjanom v Pjongjanju. Po uradnih podatkih Severne Koreje naj bi jih bilo približno 3 tisoč, po podatkih Cerkve v Južni Koreji pa je v njeni severni sosedi vsaj 10 tisoč ljudi, ki na skrivaj prakticirajo krščansko vero.

Agencija Asianews poroča, da je pred dnevi nek severnokorejski časopis izrazil upanje, da bo na volitvah zmagal kandidat, ki bo sprostil odnose med državama, s čimer je med vrsticami verjetno namigoval prav na Muna. Vendar pa doslej še ni objavil nobenega uradnega odziva na njegovo zmago. A glede na odzive pred volitvami obstaja upanje, da bo režim v Pjongjanju sprejel priložnost za civiliziran dialog, saj je to ob nedavnih Trumpovih grožnjah po vojni mogoče zadnja priložnost zanj.

 

 

 

 

Svet, Cerkev po svetu
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...