Maja MorelaMaja Morela
Andrej NovljanAndrej Novljan
Marcel KrekMarcel Krek

Trump odstavil vodjo FBI

Svet | 10.05.2017, 13:14 Petra Stopar

Na presenečenje mnogih ameriških politikov je predsednik ZDA Donald Trump s položaja odstavil direktorja zveznega preiskovalnega urada FBI Jamesa Comeyja, neuradno zaradi vodenja preiskave o vpletenosti Rusov v ameriške volitve.

Odvetnika Jamesa Comeyja je na mesto direktorja FBI pred štirimi leti imenoval takratni demokratski predsednik Barack Obama, ker je imel sloves nepristranskega »policista«, ne glede na to, da je republikanec. Čeprav je Donald Trump ob začetku svoje predsedniške funkcije Comeyja zelo hvalil, ker je sprožil preiskavo elektronske pošte demokratke Hillary Clinton, pa ga je po navedbah medijev neuradno odpustil zaradi vodenja preiskave o domnevnem vpletanju Rusov v ameriške volitve. Trump je šefa FBI kritiziral lani julija, hvalil oktobra in spet kritiziral pred novembrskimi volitvami, ko je Comey priznal, da dodatna preiskava Trumpove protikandidatke na volitvah ni odkrila ničesar.

Kaj je bila motivacija za Comeyjevo odstranitev z vrhovnega položaja ameriškega organa pregona? Kot je dejal nekdanji tiskovni predstavnik Clintonove Brian Fallon, »čas in način Trumpove poteze namigujeta na to, da Trump čuti vročino preiskave ruskega vpletanja v volitve«. Televizija CNN je poročala, da je FBI tik pred napovedjo Comeyjeve odpustitve dobil nalog za zaplembo poslovnih dokumentov nekdanjega svetovalca za nacionalno varnost pri Trumpu Michaela Flynna, ki je moral odstopiti zaradi laganja o svojih zvezah z Rusi. Comey je tudi v kongresu javno povedal, da FBI preiskuje morebitne povezave med Rusijo in Trumpovo kampanjo in da bo vodil preiskavo vse do konca, kakršenkoli že bo.

Trump je sicer svojo odločitev o Comeyjevem odhodu, ki jo je uradno sprejel na priporočilo pravosodnega ministra Jeffa Sessionsa in njegovega namestnika Roda Rosensteina, utemeljil s potrebo »po obnovi zaupanja« v preiskovalni urad. Kljub temu je vodja senatnih demokratov Charles Schumer kmalu po novici nemudoma zahteval imenovanje posebnega tožilca za preiskavo ruskega vpletanja v volitve, ker bo sicer javnost upravičeno sumila, da želi Trump prikrivati resnico. Tudi vodilni demokrat v odboru za obveščevalne zadeve Mark Warner meni, da je novica dokaz, da je za rusko preiskavo potreben posebni neodvisni tožilec. Republikanec John McCain pa je izrazil potrebo po posebnem kongresnem preiskovalnem odboru glede Rusije in izrazil razočaranje nad Trumpovo potezo.

Svet
Ostareli par (photo: Pixabay) Ostareli par (photo: Pixabay)

Ali bom bližnjim v breme? Še lahko živim?

Potem, ko je državni zbor v petek kljub nasprotovanju stroke in velikega dela civilne družbe sprejel zakon, s katerim je uzakonjen samomor za hudo bolne in ostarele, je Glas za otroke in družine ...

Papež Leon XIV. v Castel Gandolfu (photo: Vatican Media) Papež Leon XIV. v Castel Gandolfu (photo: Vatican Media)

Leon XIV. znova v Vatikanu

Papež Leon XIV. se je sinoči po 16 dneh v Castelgandolfu vrnil v Vatikan. Ob odhodu je pozdravil številne ljudi, ki so čakali, da zapusti vilo Barberini, in odgovarjal na vprašanja nekaterih ...