Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Helena KrižnikHelena Križnik
Kardinal Van Thuan (foto: ARO)
Kardinal Van Thuan

Priznane junaške kreposti kardinala Van Thuana

Cerkev po svetu | 04.05.2017, 15:02 Marta Jerebič

Papež Frančišek je danes Kongregacijo za zadeve svetnikov pooblastil, da objavi odlok o junaških krepostih Božjega služabnika Frančiška Ksaverja Van Thuana. Vietnamski kardinal je bil žrtev komunističnega režima in je zaradi vere v zaporu preživel 13 let. Založba Družina je leta 2012 objavila njegovo knjigo z naslovom Moč upanja, založba Novi svet pa knjigi: Pot upanja - Svetle misli iz zaporniške celice ter Pričevalci upanja.

Kardinal Van Thuan se je rodil aprila 1928 v kraju Hue v osrednjem Vietnamu. Leta 1975, ko je bil star 47 let, je bil imenovan za nadškofa pomočnika v Saigonu.

Vendar ni nikoli uspel zasesti tega položaja, saj ga je kmalu zatem aretirala komunistična oblast v Vietkongu. Obtožili so ga, da je vohun tuje vlade in sovražnik komunistične revolucije. V zaporu je preživel 13 let, od tega 9 let v samici.

Ko je bil v zaporu, smo pobegnili v Avstralijo. Prvo leto je bilo zelo težko za moje starše. Več let o njem nismo slišali ničesar,“ je pred leti za televizijsko agencijo Romereports povedala njegova sestra Tien Tereza Van Thuan.

Van Thuan je vsak dan maševal s pomočjo stekleničke vina, na kateri je bila nalepka 'zdravilo za želodec', in drobtinami kruha, zavitih v časopisni papir. Vsak dan je vzel kapljico vina in drobtino kruha v svoje roke in daroval mašo.

Vedno je nosil križ, ki ga je naredil v zaporu z žicami in milom. Izpuščen je bil 2. novembra 1988. Papež Janez Pavel II. ga je leta 1998 imenoval za predsednika Papeškega sveta pravičnost in mir, leta 2001 mu je podelil kardinalsko čast. Umrl je nekaj mesecev zatem, 16. septembra 2002. Čar njegove svetniške osebnosti je v tem, kako je prestal preizkušnjo v zaporu in kako jo je spremenil v blagoslov in posvečenje zase in za sotrpine. V tem je podoben Kitajcu, bratu Yunu, ki je iz ljubezni do Božjega Sina prestal najhujše strahote, grožnje in ponižanja v kitajskih komunističnih zaporih in bo od 8. do 14. maja na obisku v Sloveniji.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...