Hrvaška zastava
V hrvaškem saboru burna razprava o interpelaciji zoper finančnega ministra
Svet | 03.05.2017, 13:01 Andrej Šinko
V hrvaškem saboru razpravljajo o nezaupnici ministru za finance Zdravku Mariću. Znašel naj bi se v konfliktu interesov v povezavi z reševanjem koncerna Agrokor, sooča pa se tudi z očitki o odgovornosti pri spornih poročilih o poslovanju skupine, ko je bil njen direktor za strategijo in kapitalski trg. Poslanci naj bi razpravljali tudi o nezaupnici predsedniku sabora Božu Petrovu. Ta se zaveda, da bo kmalu odšel s svojega položaja, potem ko je HDZ ob podpori opozicije nabrala 79 poslanskih podpisov za njegov odpoklic.
Razpravo o nezaupnici finančnemu ministru je zahtevala največja opozicijska stranka SDP, vrtela pa se je predvsem okoli tega, kdo je kriv za stanje v Agrokorju. Poslanec SDP Davor Bernardić je odgovornost pripisal vladajoči HDZ. »Kar je najpomembnejše, je vprašanje odgovornosti. Minister za finance je bil odgovoren za finance v omenjenem podjetju. Tam je imel visoko plačo, govori se o 60.000 in 100.000 kunah. Kako je mogoče, da ni vedel kaj se dogaja v Agrokorju? Mu zaradi tega ni vsaj malo nerodno. Danes ne gre za kazensko odgovornost, ampak za vprašanje moralne, človeške in politične odgovornosti,« je dejal.
Finančni minister Zdravko Marić je vse obtožbe zavrnil. »Posebej zavračam kakršnekoli obtožbe, da sem pri opravljanju svoje funkcije v ospredje postavljal kakršenkoli zasebni interes pred javnega. Kar se pa tiče nasprotja interesov. Dejstvo, da sem štiri leta deloval v Agrokorju, nikakor ne pomeni, da bi se moral odpovedati določenim dejavnostim znotraj vlade oziroma funkcije ministra za finance. Mislim pa, da sem z delom v zasebnem sektorju pridobil dragoceno dodatno izkušnjo, ki mi pomaga pri spopadanju z gospodarskimi in finančnimi težavami,« je sklenil Marić. Podprl ga je tudi premier Andrej Plenković, ki je dejal, da gre za kakovostnega finančnega strokovnjaka in ministra.
Predstavnik vladajoče HDZ Josip Borić je odgovornost za nastalo stanje pripisal SDP. Pojasnil je, da je prav v času te vlade Agrokor kupil Mercator. Borić je bil kritičen tudi do rešitev, ki jih je ponudila SDP. »Najprej ste na glasovanju ponudili stečaj vseh, ki delajo v korporaciji. Blagajničarkam, o katerih govorite, ste ponudili, da gredo po stečaju na ulice in ostanejo brez plače, da dobavitelji ne dobijo plačila. Za vas bi to pomenilo politično zmago,« je poudaril Borić.
Hrvaški premier in predsednik HDZ Andrej Plenković je prejšnji teden razrešil vse štiri ministre in državne sekretarje stranke Most neodvisnih list, kar je povzročilo razpad že druge hrvaške desnosredinske vlade. Predstavnik Mosta Nikola Grmoja je zato pozval k novim volitvam. »Gremo na volitve, pa bomo videli, kakšen rezultat boste dosegli vi in arhitekti tega načrta ščitenja kriminala v Agrokorju. Državo ste pripeljali v težke razmere, a nimate večine. Premier je prevaral državljane in zato mora odgovarjati.«
Kljub negotovosti, ali ima vlada podporo večine izmed 151 saborskih poslancev, ni jasno niti, ali bo opozicija uspela zbrati najmanj 76 glasov za odstop Marića. Na dnevnem redu saborske seje do konca tedna je tudi razprava o nezaupnici trem podpredsednikom sabora iz vrst HDZ, ki jo je zahtevala SDP.
Levosredinska opozicija vztraja, naj HDZ čim pred dokaže, da ima zadostno število poslancev za oblikovanje nove parlamentarne večine, ki bo lahko potrdila novega predsednika sabora in nove ministre. Plenković je prejšnji četrtek trdil, da ima podporo večine saborskih poslancev, a te še ni javno predstavil. Položaj tako vse bolj spominja na dogodke iz lanske pomladi, ko se je tudi zaradi medsebojnih razprtij zrušila prejšnja vlada HDZ in Mosta ter so sledile izredne parlamentarne volitve.