Gradbeni delavci
Socialni partnerji pri spremembah delovne zakonodaje še iščejo skupni jezik
Slovenija | 04.06.2017, 09:45
Socialni partnerji bodo morali v tednu, ki je pred nami, najti skupni jezik o spremembah delovne zakonodaje. Koalicija pričakuje, da bo pristojna ministrica Anja Kopač Mrak za vladno obravnavo pripravila usklajene predloge. Tudi sindikati upajo, da rešitve, o katerih ni soglasja, ne bodo šle v nadaljnje postopke.
Kopač Mrakova je, kot kaže, napačno ocenila, da socialni dialog teče dobro. Od pogajanj o spremembi zakonov o urejanju trga dela, o delovnih razmerjih in o inšpekciji dela je namreč odstopila Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije, saj se ni strinjala s predlogom, da bi lahko inšpektor delodajalcu, ki ne bi pravočasno izplačal plač, prepovedal opravljanje dejavnosti. Sindikati pa niso podprli predloga o sporazumni prekinitvi delovnega razmerja z odpravnino delavcu. "Na sindikalni strani smo enotni, da rešitev ni dodelana in je v obstoječi obliki problematična," je pojasnil predsednik Pergama Jakob Počivavšek.
"Obžalujemo, da o rešitvah, ki so bile dobre za vse strani, z izjemo sporazumnega prenehanja z nadomestilom, ni bilo mogoče doseči soglasja. Menim, da bi koristile tako zaposlenim kot delodajalcem, ki spoštujejo zakon, in nenazadnje tudi državi," je dodal Počivavšek. Svobodni sindikati so ocenili, da ni razloga za paketno obravnavo in da bi lahko potem, ko soglasja pri zakonih o urejanju trga dela in o delovnih razmerjih ni bilo, socialni dialog nadaljevali pri zakonu o inšpekciji dela.
V Gospodarski zbornici Slovenije pogajanj niso želeli komentirati. V Združenju delodajalcev obrti in podjetništva Slovenije pričakujejo, da vlada do volitev ne bo sprejemala nobenih odločitev na tem področju.