Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Tone GorjupTone Gorjup

Obsežno pranje denarja prek NLB v letih 2009 in 2010?

Slovenija | 03.06.2017, 08:25

Komisija državnega zbora, ki preiskuje zlorabe v bančnem sistemu, je parlamentarni komisiji za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb poslala zaupne dokumente, ki razkrivajo obsežno pranje denarja prek Slovenije. Uradne ustanove molčijo, čeprav gre za konkreten primer, ki ima mednarodne razsežnosti, saj naj bi bil del sredstev porabljen za plačilo določenih uslug v zelo kočljivi zadevi, tudi za zvezo Nato v ZDA.

Zgodba, ki jo je začela raziskovati komisija državnega zbora pod vodstvom Anžeta Logarja, je prišla v roke parlamentarne komisije, ki jo vodi Branko Grims, saj sta uporaba prikritih metod in sredstev ter sodelovanje s tujimi službami in kriminalistično policijo njena pristojnost. Iz dokumentov, ki jih je prejela, sledi, da so bile v letih 2009 in 2010 prek naše države oprane tri četrtine milijarde evrov. Šlo je za nakazila ene od iranskih bank prek NLB na nekaj čez 9.000 naslovov. "Vidi se, kam je ta denar šel, vendar so to zaupni dokumenti, o katerih ne smem govoriti," je sporočil Grims.

Takratno vodstvo NLB je po njegovih besedah takšno dogajanje ves čas zagovarjalo. "Obstajajo nekatere notranje informacije, da se je to poskušalo pomesti pod preprogo." Grims je opozoril tudi na ekstremno pozen odziv naših uradnih ustanov, pri čemer je bil posebej kritičen do urada za preprečevanje pranja denarja. "Organe pregona je obvestil šele zadnjega pol leta v dvoletnem dogajanju oziroma konkretneje policijo šele v zadnjem mesecu. Očitno nekomu ni bilo v interesu hitro reagirati."

Po Grimsovih besedah se je zgodba končala zaradi tujih bank, ki so začele v 402 primerih opozarjati na spornost nakazil, poslale so tudi uradne proteste, tri so v delu, ko je šlo za konkretna nakazila, nehale sodelovati z NLB in niso več sprejemale denarja. A ustreznega epiloga še ni bilo. "Za to dogajanje ni bil nihče kakorkoli preganjan ali ovaden."

Upravo NLB je v letih 2009 in 2010 vodil Božo Jašovič, ob državi je bila takrat lastnica še belgijska KBC. Grimsova komisija bo od pristojnih zahtevala vse gradivo, povezano s primerom, in nato določila nadaljnje korake.

Slovenija, Politika
Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (photo: Vatican News) Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (photo: Vatican News)

Slovesni začetek pontifikata Leona XIV. #video

Vabimo k spremljanju slovesnega obreda, s katerim se začenja pontifikat papeža Leona XIV. Obred poudarja vez z apostolom Petrom in njegovim mučeništvom, ki je spodbudilo nastajajočo rimsko ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...