Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Rok MihevcRok Mihevc

Nova volilna zakonodaja v Italiji tik pred sprejetjem, slovenska manjšina zaskrbljena

| 31.05.2017, 16:35

V Italiji sprejemajo novo volilno zakonodajo, v ponedeljek naj bi bila v poslanski zbornici. Z osnutkom dokumenta ni zadovoljna slovenska manjšina, ki se je zato obrnila tudi na matično domovino. O vprašanju izvolitve parlamentarnega zastopnika rojakov pri naših zahodnih sosedih je včeraj razpravljala komisija državnega zbora za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu. Po več kot dveh urah razprave so njeni člani sprejeli kompromisne sklepe.

Nujno sejo komisije državnega zbora za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu so zahtevali v NSi. Kot je ob tem poudarila strankina predsednica Ljudmila Novak, bi moralo zastopstvo naših rojakov v italijanskem parlamentu temeljiti na načelu, da ti avtonomno izbirajo svojega predstavnika, ki naj tako uživa mandat celotne ali vsaj velike večine pripadnikov slovenske narodne skupnosti v Furlaniji Julijski Krajini. Italija bi se po njenem lahko zgledovala po naši državi, kjer ima italijanska narodna skupnost dvojno volilno pravico, posebno volilno okrožje in zagotovljeno mesto v državnem zboru. Novakova je pozvala vlado v Ljubljani, naj se bolj odločno zavzame za naše rojake v Italiji in problem slovenskih zastopnikov v parlamentu v Rimu zastavi kot ključno zadevo v odnosu do zahodnih sosedov. »Slovenska vlada bi morala že zdavnaj ukrepati in pri italijanski vladi zahtevati izpolnitev določb 26. člena zaščitnega zakona, da bi Slovenci lahko izvolili svojega predstavnika v senat in poslansko zbornico,« je bila jasna.

Naši rojaki v Italiji so sicer do zdaj imeli svoje predstavnike v parlamentu v Rimu, a so bili izvoljeni na listah italijanskih političnih strank. Novakova je prepričana, da tega v prihodnje ne bi smeli dovoliti. »Tako izvoljeni senator ali poslanec, če bi bil sploh izvoljen, ne bi bil izbran na podlagi volje Slovencev, ampak na podlagi dobre volje neke stranke, zato tudi ne bi bil odvisen,« je menila Novakova. Pristojno delovno telo državnega zbora je zavrnilo sklepe, ki so jih predlagali v NSi in s katerimi bi podprlo pričakovanja naših rojakov v Italiji. Sprejelo je le kompromisne sklepe, s katerimi slovenski vladi in zunanjemu ministrstvu predlaga načine odziva.

Da slovenska manjšina pri zahodnih sosedih pričakuje odločnejšo podporo matice, je bilo slišati na včerajšnji seji, prav tako je to v kratkem pogovoru za naš radio ponovil tajnik Slovenske skupnosti v Gorici Julijan Čavdek. »Gre za slovenski problem, v katerem moramo biti enotni. Verjamem, da ta problem lahko rešimo v dobro vseh in da bo imela od tega tudi Slovenija marsikatero korist.« V fazi, ko je nova volilna zakonodaja v nastajanju, je po njegovem mogoče še prav vse. A naši rojaki so vseeno zaskrbljeni.

Novinarska konferenca UKC Ljubljana in Onkoloskega instituta Ljubljana (photo: STA) Novinarska konferenca UKC Ljubljana in Onkoloskega instituta Ljubljana (photo: STA)

Izjemen uspeh slovenskih kirurgov

Slovenski kirurgi so dosegli nov mejnik. Uspešno so namreč opravili prvo endoskopsko kirurško odstranitev raka nosnega dela žrela z rekonstrukcijo. Podrobnosti so predstavniki ORL Klinike na UKC ...

Dr. Helena Jaklitsch (photo: STA) Dr. Helena Jaklitsch (photo: STA)

Evropska resolucija, slovenska tišina

Pretekli konec tedna se je v sosednji državi odvil koncert, ki so mu slovenski osrednji mediji, pa tudi politični veljaki predvsem leve provenience namenili ogromno pozornosti. Ne le na dan ...

Sara Isaković (photo: NL) Sara Isaković (photo: NL)

»Tista« plavalka, danes mamica in psihologinja

Kjerkoli se Sara Isaković pojavi, se je večina še vedno najbolj spomni po njeni izjemni športni karieri. Tudi njej ostaja v lepem spominu, kot sama opiše, zlato obdobje športnega plavanja, ko je ...