Tema letošnjega maturitetnega eseja iz slovenščine sprožila burne razprave
Slovenija | 09.05.2017, 18:45
Dijaki zaključnih letnikov srednjih šol so takoj po prvomajskih praznikih z esejem iz maternega jezika začeli splošno maturo. Letošnja tema, Samomor kot izhod iz kolesja sistema, je sprožila precej burne razprave. Mnogi so kritični, med njimi strokovnjaki Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Sicer verjamejo, da tisti, ki so izbrali naslov, niso imeli slabih namenov, a kot dodajajo, niso upoštevali dejstva, da esej piše vsak sam in na koncu ostane sam s svojim mnenjem. Na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport so nasprotno prepričani, da morajo maturanti na zrelostnem izpitu ob svojem znanju in sposobnostih pokazati tudi kritično razmišljanje.
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje se zavedajo, da je cilj tistih, ki izbirajo temo maturitetnih esejev iz slovenščine, preveriti, ali mladi znajo tudi kritično razmišljati. A letos so to storili precej neposrečeno. S tem se strinja psihologinja in specialistka logoterapije Zdenka Zalokar Divjak. "Mladostništvo je čas, ko je treba zelo dobro spoznavati vse plati življenja, pozitivne in negativne. Predvsem bi bilo treba mlade navdušiti za to, naj bodo sami ustvarjalci tega življenja."
Na pristojnem ministrstvu so pojasnili, da dozdajšnji odzivi mladih ob aktualni polemiki kažejo na njihovo zrelost, premišljenost in preudarnost, da so kljub občutljivosti teme razumeli, da ne gre zgolj za vprašanje samomora, temveč za širše kritično razmišljanje o osebnostnem razvoju nasploh. "Gre za floskulo. Vsi bi radi videli, da znajo mladi kritično razmišljati, da znajo že v tem obdobju zavzeti zrela stališča. Ampak mislim, da mora biti razvoj mišljenja v tej dobi v tistih vsebinah, ki so jim dorasli. Za razmišljanje o samomoru kot izhodu iz kriznih družbenih situacij po mojem niso zreli," dodaja Zalokar Divjakova.