Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Helena KrižnikHelena Križnik
Dvojezični napis v Pliberku (foto: Matjaž Merljak)
Dvojezični napis v Pliberku

Nova deželna ustava avstrijske Koroške pri naših rojakih naletela na mešan odziv

Slovenija | 02.06.2017, 15:06

Avstrijska Koroška ima novo deželno ustavo, v kateri prvič omenja slovensko manjšino. A ostaja grenak priokus, saj v njej kljub številnim prizadevanjem rojakov svojega mesta ni našla slovenščina. Zapisano je, da je deželni jezik le nemščina. Naše zunanje ministrstvo vseeno ocenjuje, da gre za pomemben korak, a mešani so odzivi krovnih organizacij tam živečih Slovencev.

Na našem zunanjem ministrstvu pozdravljajo izrecno navedbo slovenske narodne skupnosti v novi deželni ustavi avstrijske Koroške. Menijo, da to simbolno dejanje prispeva h krepitvi spoštovanja, strpnosti in sožitja med našo manjšino in tamkajšnjim večinskim narodom.

Čeprav so pričakovali več, v Zvezi slovenskih organizacij ocenjujejo, da gre za pravi korak v pravo smer. Podobno poudarjajo v Skupnosti koroških Slovencev in Slovenk, kjer dodajajo, da sprejetje nove deželne ustave avstrijske Koroške in omemba slovenske manjšine v njej dajeta upanje, da se bo v prihodnje še marsikaj spremenilo na bolje.

A v Narodnem svetu koroških Slovencev ostajajo kritični. Njegov podpredsednik Nanti Olip je prepričan, da gre za minimum od minimuma. "Omemba narodne skupnosti sledi logiki zvezne ustavne zakonodaje, konkretno 8. členu zvezne ustavne zakonodaje, državnemu ciljnemu določilu, kjer država, dežele in občine priznavajo jezikovno in kulturno raznolikost, na avstrijskem Koroškem se, logično, to nanaša na slovensko narodno skupnost. Da v deželni ustavi tega niso povzeli v celoti, je strašna pomanjkljivost, občine so namreč izpustili. Prav tako niso upoštevali predlogov organizacij koroških Slovencev." Kot še ugotavlja Olip, to odraža politično realnost na avstrijskem Koroškem, ko se politika naprej premika po polžje in ko večjih premikov trenutno ne zmore. Po njegovih besedah je zamudila priložnost, da bi tudi z vidika manjšin sprejela deželno ustavo, ki bi lahko bila vzorčna v Evropi.

Slovenija, Politika, Slovenci po svetu
Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc) Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc)

Srečanja: Pot iz brezna steklenice #videopodkast

Alkohol je najbolj razširjena in uradno dovoljena droga pri nas. Vsak dan, zaradi bolezni, povezanih z alkoholom, umreta najmanj dve osebi. Po ocenah imamo v državi vsaj 200.000 alkoholikov. Ko k ...

Skupnost Do nebes (photo: ARO) Skupnost Do nebes (photo: ARO)

Skupnost Do nebes

V času, ko mladi vse več vsebin spremljajo s pomočjo spleta, sta Živa Dobrovoljc in Bina Rednjak začeli z ustvarjanjem nečesa, kar presega virtualnost. Oblikovali sta skupnost mladih deklet, ki ...