Misijonska svetovalnica: Spoved je osebno srečanje z Bogom
Radijski misijon | 07.04.2017, 11:06 Rok Mihevc
K misijonu vedno spada tudi zakrament svete spovedi in tudi zato smo v tokratni svetovalnici govorili o njej. Naš sogovornik je bil strokovnjak na področju cerkvenega prava, frančiškan, pater dr. Viktor Papež.
Duhovnik je služabnik svete spovedi in na ta zakrament mora biti pripravljen. Tako s teološkega, kot s pravnega, psihološkega in antropološkega vidika. »Gre za naše najbolj intimno področje. Človek odpre duhovniku svoje srce in vest in prav zato je pomembno, da je duhovnik na ta zakrament dovolj pripravljen. Imamo občasne tečaje oz. srečanja, na katerih seznanimo z novimi zadevami.«
Veliko spovedi se opravi na Brezjah in že nekdanji nadškof Alojzij Šuštar je rekel, da so Brezje »duhovni sanatorij« za celo Slovenijo. »Sem prihajajo ljudje iz vse Slovenije in tudi iz tujine. Opažamo, da že imamo težave, kako najti spovednika, razlog pa je predvsem pomanjkanje duhovnikov na župnijah. Ljudje želijo imeti zasebnost, zato iščejo tuje spovednike. Je pa tudi res, da nekateri duhovniki premalo vrednotijo ta zakrament in ljudem niso tako na razpolago, kot bi morali biti.«
Spoved je bolj kakovostna, če zaupamo spovedniku in ljudje iščejo prav to. »Namenjena je odpuščanju naših grehov. Vsi smo grešniki, ki potrebujemo božje usmiljenje. So tudi drugi načini, kot so obujanje kesanja, molitev, dobra dela, je pa spoved najbolj sigurna pot do odpuščanja. Je osebno srečanje z Bogom, ki me sprejema, kot je oče sprejel izgubljenega sina. Me čaka, sprejema in ne sprašuje.«
Pater Viktor Papež opaža in opozarja na krizo v naši veri in duhovnosti. »Nekdo, ki opušča spoved, izgublja občutek za greh. Že papež Janez Pavel II je dejal, da je največji greh današnjega časa izguba občutka za greh. Je pa druga skrajnost, če gremo prevečkrat k spovedi in gre predvsem za »umivanje«. Tu manjka želja in volja po spreobrnjenju in korak, da se spremenimo.«