Naravne barve za pirhe
Slovenija | 15.04.2022, 07:11 Nataša Ličen
Kaj, ko bi se letos barvanja pirhov lotili nekoliko drugače? Velike noči si brez pirhov ne moremo predstavljati. Velikonočni pirh simbolizira vstajenje, vnovično stvarjenje, upanje, tudi kapljo Kristusove krvi. Za pirh se v Sloveniji uporabljajo številni izrazi med njimi tudi velikonočno jajce, pisanica in pisanka.
Prvotno so bili pirhi barvani s svetlimi barvami, kar je predstavljalo svetlobo prebujajoče se pomladi. Pozneje so jih začeli barvati in okraševati bolj pisano. Različne kulture so razvile svojevrstno barvanje in okraševanje pirhov. Poznamo kar nekaj iger s pirhi. Rimljani so na primer pripravljali tekaške tekme na stezi ovalne oblike. Za nagrado so poklanjali pirhe. Med ohranjenimi igrami najbolj poznamo kotaljenje pirhov.
Pirhe se kotali bodisi po nagnjenih travnatih pobočjih ali pa se izdela posebno leseno stezo z naklonom, da se pirh iz določene višine skotali po poti. Zmaga tisti, kateremu lupina pirha ostane nepoškodovana.
Čeprav je morda barvanje jajc s kupljenimi barvami in okraševanje z nalepkami enostavno, pa lahko letos pirhe obarvamo drugače. Uporabimo naravna barvila in pustimo domišljiji prosto pot.
Rožnati/lila/roza pirhi:
- z vložene rdeče pese odlijemo tekočino, jo nekoliko razredčimo in v njej kuhamo ter ohladimo jajca. Lahko pa vzamemo pol kilogramski paket zamrznjenih malin, jih odmrznemo, prilijemo malo vode, pretlačimo, precedimo, dodamo malo kisa in v tej tekočini kuhamo jajca
- trdo kuhano jajce namočimo v grozdni sok z dodatkom limoninega soka
- jajce skuhamo v šipkovem čaju ali pa trdo kuhano jajce namočimo v sok vložene rdeče pese ali v borovničev, brusnični ali ribezov sok. Jajce lahko skuhamo v zavrelici od kuhanja rdeče pese (500 g pese na liter vode) ali v zavrelici iz zamrznjenih malin (250 gramov na liter vode)
Rdeči pirhi:
- uporabimo teran
- jajca kuhamo v šipkovem soku ali v zavrelici iz suhih lupin rdeče čebule, vode in rdečega kisa
Skoraj črni pirhi:
- jajca kuhamo v gostem ruskem čaju
- jajca kuhamo v pravem čaju
Oranžni/pomarančni pirhi:
- v vroči vodi raztopimo nekaj žlic rdeče paprike in v tej tekočini kuhamo jajca
- jajca kuhamo v zavrelici vode in nekaj žlic mlete rdeče paprike
Rumeni pirhi:
- v vodi najprej skuhamo skodelico ognjičevih cvetov z malo kisa in soli, nato precedimo in v zavretku skuhamo jajca
- za rumena uporabimo žafraniko ali kurkumo
- v vodi skuhamo olupke 6 jabolk sorte zlati delišes, 3 žlice mlete kurkume, žličko žafrana v prahu, 2 žlici kamilic ali 4 pesti suhih bezgovih cvetov
Zeleni pirhi:
- v vodi pol ure kuhamo špinačo, zeleni čaj, koprive, preslico, kislico in regrat (na 2 litra vode naj bo kar pol kilograma zelišč, žlica zelenega čaja in deciliter kisa). Nato z paličnim mešalnikom premešamo, precedimo skozi gazo in v tej tekočini štirideset minut kuhamo jajca, v tej vodi jih tudi ohladimo
- jajca skuhamo v zavrelici iz špinače ali kislice, lahko pa tudi v zmesi iz mešanice vode in mladih listov kopriv, praproti, bršljana, bezga ipd. (250 gramov listov na liter vode). Nežne zelene odtenke dosežemo s kuhanjem jajc v zelenem čaju
Rjavi pirhi:
- rjave pa že veste, da se kuhajo v vodi skupaj z olupki čebule.
- v vodi skuhamo suhe lupine rjave čebule
- vroče trdo kuhano jajce namočimo v skodelici močne črne kave z dodatkom kisa ali limoninega soka (1 žlička na 2 dl kave)
- jajca kuhamo v precejeni turški kavi; odtenki barve so odvisni od količine kave
Vijolčni pirhi:
- za vijolična jajca je dobro rdeče zelje (pustimo, da se pirhi kuhajo in ohladijov v zavrelici)
- v vodi skuhamo suhe lupine rdeče oziroma vijoličaste čebule
- jajca kuhamo v zavrelici iz enakega razmerja vode in soka iz črnega ribeza
Sivi pirhi:
- jajca kuhamo v zavrelici iz 2 pesti zdrobljene hrastove skorje in litra vode
- Še dva uporabna nasveta. Za barvanje so najprimernejša 14 dni stara jajca
Barve se lepše vpijejo v lupino in dobijo lepši sijaj, če barvam dodamo malo kisa ali limoninega soka.
Pa veliko veselja z barvanjem.