Štefan IskraŠtefan Iskra
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar
Konrad Adenauer (foto: splet)
Konrad Adenauer

Oče združene Evrope Konrad Adenauer je izhajal iz krščanskih korenin

Svet | 19.04.2017, 11:01 Marjana Debevec

Na današnji dan pred 50. leti je umrl prvi kancler Zvezne republike Nemčije Konrad Ádenauer. Bil je krščanski demokrat. Državo je vodil od leta 1949 do 1963. V tem času je dosegel od zaveznikov državno suverenost in vključitev v zahodni zavezniški sestav.

Konrad Adenauer je vedno poudarjal, da mu je Cerkev dala mu je moč, da je obvladoval strah pred grožnjami prihodnosti. Spomnimo, da je bil to čas po drugi svetovni vojni, ko je Nemčija iskala svoje mesto v Evropi. Seznanil se je z dvema okrožnicama družbenega nauka Cerkve. Iz tega je izhajal tudi njegov kanclerski program, v katerem je zatrdil, da bosta vse njihovo delovanje navdihovala duh zahodne krščanske civilizacije in spoštovanje človekovih pravic ter dostojanstva. Zastavil si je cilj vključitev Nemčije v zahodni svet, da bi postala tretja evropska vojna nemogoča.

V tistih letih je srečal državnike z enakimi idejami De Gasperija in Schumana, ki sta skupaj z njim postala očeta nove Evrope. Adenaurjeva odločitev za evropsko integracijo, utemeljena na krščanski veri, je slonela na ugotovitvi, da nacionalne države niso več sposobne jamčiti svojim državljanom blaginje in varnosti.

Imel je tudi zelo visoko zavest o dostojanstvu kristjana. Leta 1956 je tako dejal: »Biti kristjan je nekaj tako velikega, tako težkega, da bi morali biti zelo ponižni in bi se morali zadovoljiti z besedami: prizadevamo si, da bi bili kristjani.«

Njegovo delo je cenil tudi papež Pavel VI., ki mu je med avdienco leta 1963 dejal, da je bilo njegovo delo zelo blagoslovljeno. Konrad Adenauer je mirno umrl 19. aprila 1967, v starosti 91. let.

Sicer pa so bili vsi ključni ustanovni očetje današnje Evropske unije globoko verni in so izhajali iz krščanske demokracije. Ni naključje torej, da je eden od “očetov Evrope” Robert Schuman, nekdanji predsednik francoske vlade in Evropskega parlamenta, med kandidati za blaženega in za svetnika. Tudi simboli združevanja izražajo krščansko podstat.

Evropska zastava
Evropska zastava © ARO

Evropska zastava je sestavljena iz dvanajstih zvezd na modri podlagi, kar izhaja iz Marijinega venca. Kot je ob različnih priložnostih dejal oblikovalec zastave Arsene Heitz, slikar, kristjan in velik častilec Device Marije, modra barva predstavlja nebo, zvezde pa deviško čistost. Ob predstavitvi osnutka zastave leta 1955 Heitz zaradi morebitnih konfliktov ni omenjal verskega izvora, temveč je 12 zvezd predstavil kot simbol polnosti, kar danes velja za uradno razlago. In sicer, da zvezde predstavljajo “popolnost, celovitost in enotnost”.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež, Evropska Unija
Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA) Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA)

Začelo se bo z zvonjenjem zvonov po vsej Sloveniji

Na Trgu republike v Ljubljani bo drevi slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja. Dogodek, ki bo potekal v duhu lani ukinjenega narodnega dneva spomina, pripravljajo Nova Slovenska ...

Dan spomina na žrtve komunističnega nasilja: Utrinek iz slovesnosti 16.05.2023 (photo: ARO) Dan spomina na žrtve komunističnega nasilja: Utrinek iz slovesnosti 16.05.2023 (photo: ARO)

Dan spomina

Ta četrtek, 16. maja ob 21. uri, na predvečer lani ukinjenega narodnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja, smo spet povabljeni na slovesnost na Trg republike v Ljubljani. Štiri civilno ...

Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv) Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv)

Lidiji je uspelo. Tu so zbrani vsi njeni zapisi.

Naši radijski sodelavki Lidiji Zupanič je uspelo, srečno je po skoraj mesecu dni romanja prispela na cilj v Santiago de Compostelo. V 28 dneh je prehodila 840 kilometrov. Na trg pred katedralo je ...