Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Helena KrižnikHelena Križnik

Pohod za mir v Čikagu

Cerkev po svetu | 14.04.2017, 07:00 Marta Jerebič

V Čikagu, najbolj nasilnem mestu v ZDA, jutri, na veliki petek, pripravljajo »Pohod za mir« skozi najtežavnejše mestne četrti. Pobudo je pred dnevi na tiskovni konferenci napovedal tamkajšnji nadškof, kardinal Blase Cupich in ob tem poudaril, da bo Cerkev okrepila svoja družbena prizadevanja v mestu, predvsem s programi proti nasilju, rasnemu razlikovanju in revščini. Nadškofija je povabila ljudi, naj darujejo v sklad za tovrstne potrebe.

Kampanja za nenasilje se je začela že 4. aprila in se bo končala s pohodom za mir. Pobudo je v pismu čikaškemu nadškofu kardinalu Blasu Josephu Cupichu pozdravil tudi papež Frančišek.

Poudaril je, da je edini pravi odgovor na nasilje hoja po poti miru, četudi ni vedno lahka. Pobuda se je začela 4. aprila, na 49. obletnico uboja Martina Luthra Kinga. Papež se v pismu sklicuje ravno nanj, protestantskega pastorja, »apostola nenasilja in človekovih pravic«. Navaja Kingove besede, po katerih je človeštvo poklicano, da »za vse človeške konflikte razvije metodo, ki bo zavračala maščevanje, agresivnost in nasilnost. Temelj te metode pa je ljubezen«.

Za papeža so to »preroške besede«. Vse, še posebej pa mlade, poziva, naj nanje odgovorijo in se zavedajo, da »kultura nenasilja niso nedosegljive sanje, ampak pot, ki je dosegla pomembne rezultate. Dosledno prakticiranje nenasilja je zlomilo pregrade, obvezalo rane, ozdravilo narode – in ozdravi lahko tudi Chicago.« Frančišek pri tem zagotavlja svojo molitev, da »vsi prebivalci tega lepega mesta ne bi nikoli izgubili upanja, da bi si skupaj prizadevali postati graditelji miru ter bi tako prihodnjim generacijam pokazali resnično moč ljubezni«.

Sicer pa se papež Frančišek v pismu spomni tudi vseh žrtev kriminala: »Vem, da so mnoge družine izgubile svoje drage zaradi nasilja. Blizu sem jim, z njimi delim njihovo bolečino in molim, da bi lahko doživeli ozdravitev in spravo po Božji milosti.« Izrazi podporo vsem, ki si prizadevajo za pospeševanje nenasilja kot načina življenja in kot poti k miru v Chicago. Doda, da pa žal danes mnogi ljudje različnih etničnih, ekonomskih in socialnih pripadnosti trpijo zaradi diskriminacije, brezbrižnosti, krivice in nasilja. Poudari, da je treba zavrniti to izključevanje in izoliranje ter da se pripadnike neke skupine ne sme obravnavati kot »drugih«, ampak kot »brate in sestre«. K tej odprtosti srca in misli je po Frančiškovem prepričanju treba vzgajati in jo gojiti tako doma kot v šolah. »Hoditi po poti nenasilja ni lahko, a je edini pravi odgovor na nasilje,« še zapiše papež.

 

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...