Križev pot v rimskem Koloseju tokrat izpod peresa francoske biblicistke
Svet | 14.04.2017, 08:11 Marjana Debevec
Papež Frančišek bo nocoj vodil tradicionalni križev pot v rimskem Koloseju. Tokrat je razmišljanja za 14 postaj zaupal francoski biblicistki Anne-Marie Pelletier. Besedila izražajo trenutke, ki so po njenem mnenju na Jezusovi poti na Golgoto najbolj pomenljivi in sicer Petrova zatajitev, Kristusovo trpljenje, v katerem se lahko prepoznajo današnji ljudje ter tišina velike sobote. Posebno mesto je Pelletierjeva namenila ženskam na križevem potu, med pričevalci današnjega časa pa omenja menihe iz Tibhirine.
Anne Marie Pelletier je za Radio Vatikan povedala, da ni razmišljala o tem, kaj bi želela sporočiti, ampak se je pri pisanju razmišljanj za križev pot odpravila na pot z Jezusom proti Golgoti. Gre namreč za Božjo in ne človeško razsežnost, zato je poskušala predvsem ostati v tišini in poslušati, da bi dospela do izjemnega paradoksa, ki se uresniči v uri trpljenja.
»Smo pred navideznim protislovjem, saj imamo pred očmi polom, zmagoslavje trpljenja in kraljestvo smrti. Zelo pomembno se je znova zavedati, da biti kristjani nasprotuje temu izsiljevanju nasilja, smrti in da je ljubezen močnejša. Ljubezen, ki prihaja od Boga zmaga nad vsem. Mislim, da je naloga današnjih kristjanov predvsem pričevati o tem.«
V zadnji postaji avtorica letošnjega križevega pota izpostavi navzočnost žena na veliko soboto. Ta dan nam namreč približa žene, ki so pretresene zaradi Jezusove smrti, hkrati pa ohranjajo držo življenja: pripravijo platno, s katerim so želele počastiti Kristusovo telo in ravnajo povsem drugače kot učenca na poti v Emmaus. »Slednja dva sta razočarana in zmedena, žene pa niso takšne: preprosto, trezno pripravijo platno in se tako pripravijo na veliko presenečenje oznanila Vstajenja«, je za Radio Vatikan še povedala biblicistka Anne-Marie Pelletier, ob katere mislih bomo premišljevali v nocojšnjem križevem potu v rimskem Koloseju. Ob sklepu bo, kot je običajno, zbrane nagovoril tudi papež Frančišek.