Damijana MedvedDamijana Medved
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko

Svetovni voditelji so v Bruslju obsodili uporabo kemičnega orožja v Siriji

Svet | 05.04.2017, 15:33 Andrej Šinko

Predstavniki več deset držav v Bruslju že drugi dan razpravljajo o humanitarni pomoči Siriji in regiji, podpori pogajanjem o politični rešitvi in o obdobju po koncu vojne. Udeleženci srečanja so pregledali uresničevanje dosedanjih humanitarnih zavez, hkrati pa napovedali dodatne finančne prispevke. Srečanje sicer poteka v znamenju včerajšnjega napada v Siriji, ki je terjal najmanj 72 življenj, pri njem pa naj bi bile uporabljene kemikalije. Voditelji so na konferenci obsodili uporabo kemičnega orožja.

Voditelje sta nagovorila jordanski in libanonski premier, Hani Mulki in Saad Hariri, ki sta posvarila pred zlomom svojih držav ter pred vse večjimi napetostmi med sirskimi begunci ter prebivalstvom njunih držav. Omenjeni državi poleg Turčije gostita največ sirskih beguncev. V Jordaniji, ki ima slabih 8 milijonov prebivalcev jih je 1,3 milijona, v Libanonu s približno šest milijoni prebivalcev pa jih je pol drugi milijon.

Visoka zunanjepolitična predstavnica Evropske unije Federica Mogherini je opozorila na pomen konkurence, ob tem pa dodala: »Prvo je zagotavljanje pomoči Sircem v Siriji, ki so še vedno živi. Potrebno je poskrbeti za otroke in ženske. Zagotoviti jim je potrebno zdravstvo in izobraževanje, osnovne življenjske pogoje. To je mogoče zagotoviti z danes obljubljenimi sredstvi, da bodo ljudje lahko živeli najprej v Siriji in v širši regiji.«

Že na lanski konferenci v Londonu se je mednarodna skupnost zavezala k 11 milijardam dolarjev pomoči Siriji in sosednjim državam do leta 2020. Zdaj pa naj bi se ta sredstva še okrepila. Da je trenutno financiranje nezadostno, je opozoril tudi generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres.

Mednarodna skupnost obsodila kemični napad v Siriji

Včerajšnji začetek konference je sicer zasenčil zračni napad v Siriji, ki je terjal več deset življenj, žrtve pa naj bi povzročile kemikalije. Mednarodna skupnost je za dogodek okrivila Asadov režim, Rusija pa trdi, da so sirske režimske sile napadle obrat za proizvodnjo raket s kemičnim orožjem, ki je bila v rokah teroristov.

Svetovna zdravstvena organizacija je sporočila, da so nekatere žrtve kazale znake izpostavljenosti živčnim strupom, Turčija pa naj bi celo imela dokaze o napadu s kemičnim orožjem. Združeni narodi so sicer sprožili preiskavo dogodka, zadevo pa naj bi popoldne obravnaval tudi Varnostni svet te organizacije. Guterres pravi, da dogodki kažejo, da se v Siriji dogajajo vojni zločini, kar pa kliče po takojšnjem končanju konflikta. Napad so sicer obsodili številni svetovni voditelji, tudi papež Frančišek, ki je dejal: »Molim za žrtve in njihove domače ter obenem trkam na vest vseh tistih, ki imajo politično odgovornost na lokalni in mednarodni ravni, da bi se ta tragedija prenehala in bi se temu dragemu narodu povrnilo olajšanje, saj ga že veliko predolgo pesti vojna. Spodbujam tudi napore tistih, ki kljub negotovosti in težavam poskušajo pripeljati pomoč prebivalcem tega območja.«

Svet
Koledniki v prestolnici (photo: Rok Mihevc) Koledniki v prestolnici (photo: Rok Mihevc)

Kraljevi obisk v prestolnici

Slovenska prestolnica je danes gostila vseslovensko srečanje kolednikov ob 30. obletnici Trikraljevske akcije v organizaciji Misijonskega središča. Na njem se je zbralo blizu 500 kolednikov s ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...