Misijonska svetovalnica: Je vera dolžnost ali priložnost?
Radijski misijon | 03.04.2017, 11:34 Rok Mihevc
Misijonske Svetovalnice v tem tednu so vsebinsko drugačne kot sicer. Ustavljamo se pri geslu radijskega misijona »Poslal me je, da oznanim blagovest ubogim« in vsak dan razmišljamo o drugačnih temah. Danes smo se vprašali, ali je res, da Boga lahko razume vsak in je to bistvo vere. Naš sogovornik je bil teolog in lazarist, dr. Stanko Gerjolj.
Včasih zadeve bolj razumemo, če o njih razmišljamo bolj preprosto. Če gremo v podrobnosti, potem se včasih predolgo časa ustavimo ob manj pomembnih zadevah in vprašanjih. »Če pa smo holisitčni, kot bi temu lahko rekli, potem bolj dojamemo bistvo. Tudi bistvo vere. Večkrat pravimo, da je za življenjske odločitve potrebna preprosta kmečka pamet, da z njo dovolj široko pogledamo na življenje in najdemo najboljši odgovor.« Pri veri gre bolj za odnos, za zaupanje, kot za samo razumevanje.
V različnih stopnjah vero doživljamo različno. »Zdi se mi, da je razen v otroških letih, ko se vprašanje dvoma ne pojavlja, kar zdravo, da tu in tam malo podvomimo. V veliki meri smo iskalci in tu ima pomembno vlogo znani lik Tomaža, ki ga poznamo kot dvomljivca. Po eni strani ta lik res vzbudi slabši občutek, češ »boljše bi bilo, da ne bi dvomil«, po drugi strani pa Jezus ta dvom dobro »pedagoško« izkoristi."
V težkih časih in stiskah se človek najbolj sprašujem o smislu življenja. Takrat smo v podobni situaciji, kot se je Jezus znašel v vrtu Getsemani, ko je rekel, »Naj gre ta kelih mimo mene.« »To si želi vsak od nas in v tem dvomu se lahko celo odtrgamo od Boga, če ne dokončamo še drugega dela stavka, »ampak ne moja, tvoja volja naj se zgodi«. Če tega dela ne dokončamo, potem sebe potisnemo še v težjo situacijo, kjer ni več komunikacije in se dušimo v tem ozkem krogu s samim s seboj. Če pa se odpremo in iščemo pomoč ter sodelujemo z drugimi in Bogom, potem se nam velikokrat odpre povsem nova dimenzija življenja. Potem iz svoje stiske veliko pridobimo za prihodnost.«