Marjan BuničMarjan Bunič
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Tone GorjupTone Gorjup

Svetovalnica: Z branjem deklaracij živil izbirajte kakovostnejšo hrano

Hrana in okolje | 31.03.2017, 11:33 Rok Mihevc

V tokratni Svetovalnici smo govorili o prehrani in označevanju živil. Naš gost, ki je odgovarjal tudi na vprašanja poslušalk in poslušalcev je bil dr. Igor Pravst, vodja raziskovalne skupine na Inštitutu za nutricionistiko.

Inštitut za nutricionistiko se ukvarja z raziskovanjem in izobraževanjem na področju prehrane ter svetovanjem živilski industriji pri razvoju in primernem označevanju živil. Na inštitutu deluje raziskovalna skupina Zdrava prehrana, ki se med drugim ukvarja z raziskovanjem živil in hranilnih snovi, ki jih naše telo potrebuje za optimalno delovanje.

Z vstopom industrijske predelane hrane se je to področje precej spremenilo, ljudje smo na marsikaj pozorni, a številnih niti ne zanima kakšna so ozadja. Pred kratkim pa se je razvila debata o dvojni kakovosti živil. »Pri nas imamo vzpostavljeno podatkovno bazo o sestavi predpakiranih živil, to so živila, ki so označena s podatki o sestavi in hranilni vrednosti. Kar smo mi prispevali k tej temi je, da smo nekaj najbolj uveljavljenih živil preverjali z živili iz tujine. Naše ugotovitve so, da bistvenih razlik v sestavinah in hranilni vrednosti ni. Kar pa seveda ne pomeni, da v ozadju ne gre za druge razlike.« Inštitut podpira iniciativo, da se preveri senzoriko teh izdelkov, da se naredi kemijska analiza, ali je sestava živil takšna, kot je deklarirana.

Potrošniki se premalo zavedamo svoje moči, ki jo imamo. Če smo pasivni bodo stvari šle po svoje, lahko pa se zanimamo in se poglabljamo v reči. »Treba se je zavedati, da trgovina prodaja živila, ki gredo v promet. Če bi živila s slabo sestavo potrošniki pustili na policah, tam ne bi bila več kot en mesec.«

»Žal pa gre stvar tudi v drugo smer. Trgovci ne ponujajo izdelkov, ki jih ne kupujemo, pa so mnogokrat boljša in bolj zdrava izbira. Konkretno poznam kar nekaj primerov, ko so se proizvajalci zelo potrudili in potrošniku ponudili izredno izboljšanje živila, ampak kaj, ko potrošniki niso prepoznali, da gre za boljšo izbiro. In po pol leta gre izdelek iz trgovine, na koncu pa v podjetju ostane strah, da se takih projektov raje ne bodo več lotevali.«

To je bil tudi eden izmed razlogov, da so na inštitutu začeli s projektom izbora najbolj inovativnih živil, s katerim skušajo spodbuditi proizvajalce, da bi delali zdravju koristna živila, hkrati pa obveščajo potrošnike, da so na trgu takšni izdelki. »Z veseljem ugotavljam, da so se prav vsi izdelki obdržali in verjamem, da bomo s takšnimi projekti uspešni tudi v prihodnje.«

Kako brati deklaracijo živil?

Ključni vrsti informacij sta seznam sestavin in podatki o hranilni vrednosti. Na seznamu sestavin se moramo zavedati, da so po zakonu proizvajalci dolžni navesti vse sestavine, ki so bile uporabljene pri proizvodnji živila in sicer po padajočem vrstnem redu. »Velikokrat se potrošniki ne zavedajo, da to je informacija, ki pomaga pri boljših izbirah.«

Hrana in okolje, Zdravstvo, Svetovalnica
Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin) Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin)

Sveti večer v Ljubhospicu in v domu za ostarele

Na sveti večer je škof Jamnik maševal v domu starejših v Štepanji vasi. Ob 20. uri pa je bila polnočnica v hospicu v Ljubljani, kjer ekipa zaposlenih in prostovoljcev oblikuje lepo praznovanje za ...

Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt) Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt)

Takega večera mnogi narodi ne poznajo

Pred nami je prvi sveti večer. Podoben je drugim večerom, a vseeno je zelo drugačen. Je večer, ko se že veselimo jutrišnjega praznika – rojstva Jezusa Kristusa. Stara slovenska navada je, da nocoj ...

Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS) Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS)

Drži me za roko, ko bom odhajala

Našega decembrskega gosta in letošnjega jubilanta, ki mu tako na videz kot po živahnosti duha zlahka prisodimo četrtino let manj, že od majhnih nog spremlja sprejemanje različnosti in Božjih ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...