Cestnik: Kako naj slovenski katoličan kot lev brani svojo vero, če smo ga stoletja vzgajali kot ovco?
Cerkev na Slovenskem | 28.03.2017, 08:46 Rok Mihevc
V tokratni oddaji Spoznanje več, predsodek manj, je bil naš gost klaretinec Branko Cestnik, ki je tudi publicist in bloger. Spregovorili smo o papeževanju Frančiška, Međugorju, reviji National Geographic, padcu krstov ter drugih aktualnih temah.
4-letno papeževanje svetega očeta
Papež Frančišek je v sredini marca obhajal štiri leta izvolitve na Petrov prestol. Je izredno priljubljen in ves svet mu je ob tem čestital, prejšnji teden so se pri njemu zbrali tudi voditelji držav Evropske unij. »Lik papeža je rehabilitira in s tem se je papež postavil nazaj na naslovnice časopisov. Vse bolj ga svet upošteva kot moralno avtoriteto, tudi tisti proti cerkveni krogi, npr. evropska socialna levica, ki mu verjamejo in zaupajo.« Velikokrat se sliši očitek, da bi moral pastir udariti po volkovih, ne pa se z njimi pogovarjati in ukvarjati.
Papež Frančišek je pisan na kožo apokaliptikom, ki pričakujejo konec časov in skušajo prepoznati ta znamenja. »Je prvi neevropski papež, ki iz Latinske Amerike ni prinesel samo sebe, ampak tudi svoj pogled na Cerkev in svoj način komuniciranja. Nekateri pravijo, da to ni pravi papež, celo anti papež, a te prerokbe so polne strahu.«
Medjugorje
Romanja v Medjugorju so se v zadnjem letu razpolovila. Tja je papež poslal škofa, da bi raziskal, kako je z duhovno potrebo romanja na kraj milosti, kjer se najbolj spoveduj v Evropi. »Ta dolgotrajnost priznavanje Medjugorja zmede vse teologe in strokovnjake za prikazovanja. To, da napoveš, kdaj bo Marija prišla in to celo ob točno določeni uri, to ni dobro. Tudi papež Frančišek se obregne ob ta nenavaden pojav in pravi, da Marija ni poštarica, ki bi se vsak dan na željo nekoga javljala, ampak je mati.«
Branko Cestnik v svojem blogu piše o treh rešitvah za Medjugorje. »Prva rešitev je mostarska, torej, da nikoli nič ni bilo in se vse prepove in podre vse stojnice, ki so okoli in se Medjugorje pusti kot lokalno hercegovsko župnijo. Druga rešitev, ki si jo želijo romarji je, da se priznajo prikazovanja in se mesto vzpostavi kot uradno marijansko svetišče, ki bo oboku Fatimi in Lurdu. Tretja rešitev, ki je še najbolj možna pa je, da bi se priznal nadnaravni izvor prvih dni in se priznala pastoralna koristnost kraja milosti, spreobračanja, obenem pa bi se vidcem omejilo in celo prepovedalo javno nastopanje. Na ta način se ne bi priznalo njihove osebne psihološko mistične zgodbe, ki se je zgodila kasneje. Kaj se bo zgodilo, pa je težko napovedati.«
Revija National Geographic
V nadaljevanju oddaje smo spregovorili o skritem protikatoliškem ozračju v Sloveniji. Primer je revija, ki je globalno popularna in ima več stoletno zgodovino – National Geographic. Slovenski bralci smo že dvakrat ostali brez člankov in fotografij, ki so povezane z Marijo. »Leta 2015 je bil nosilni članek z naslovom »Marija, najvplivnejša ženska na svetu«, v slovenski izdaji pa smo imeli takrat članek o beguncih. In ko bi si morda mislili, pač se zgodi, decembra lani izide spet članek z naslovom »Zdravilna moč vere«, v slovenski izdaji pa »Verjamem, kako um zdravi telo«. Menim, da je to zgodba o slovenski zavrtosti. Smo majhna deželica in par ljudi sedi na točki, ki lahko spremeni tako plemenite in lepe informacije z lepega sveta. To ni bilo ne prvič, ne zadnjič, da se to dogaja v slovenskem prostoru. A tega ne smemo zameriti reviji, za to so bolj odgovorni slovenski uredniki.«