Dvojezični napis v Drveši vasi
Besedilo predloga nove ustave avstrijske Koroške do velike noči
Slovenija | 31.03.2017, 11:37
Na avstrijskem Koroškem pripravljajo končno različico predloga nove deželne ustave. Predvideno je bilo, da bo besedilo pripravljeno do konca marca, a so rok podaljšali do velike noči. O dokumentu, ki obsega približno 170 strani, naj bi nato v deželnem zboru odločali junija. Kot je znano, se je zataknilo pri omembi slovenske narodne skupnosti in slovenščine kot deželnega jezika avstrijske Koroške.
Spomnimo. Ljudska stranka na avstrijskem Koroškem je odstopila od svojega predloga, da bi v novo ustavo zapisali skrb dežele in občin tako za nemško kot slovensko govoreče prebivalce avstrijske Koroške. Sledil je nov kompromisni predlog tamkajšnje vladajoče koalicije, ki sicer prvič po letu 1918 predvideva omembo slovenske narodne skupnosti v deželni ustavi, a hkrati uvaja tudi odstavek o zgolj nemščini kot deželnem jeziku. "Ob ročni zavori, ki je bila potegnjena 5 minut pred 12. uro, so se pri vseh, ki spremljamo Koroško od blizu, zbudili slabi spomini. Razlogi, zakaj je ljudska stranka to storila, so različni. Mnogi v ljudski stranki so se čudili tej potezi svojega deželnega predsednika, mnogi naj o njej sploh ne bi bili obveščeni," je pred kratkim za naš radio pojasnil publicist Aleš Maver.
Krovne organizacije koroških Slovencev so zavzele enotno stališče - naj se omenjeni del nove deželne ustave dopolni v smislu, da sta na dvojezičnem ozemlju avstrijske Koroške deželna jezika nemščina in slovenščina. "Ob vseh dozdajšnjih kompromisih imamo lahko občutek, da koroškim Slovencem ni nič podarjeno. Koroška dežela ni sposobna pokazati velikodušnosti do koroških Slovencev, da bi jim kdaj dala kaj, kar ne bi bilo treba iztožiti, izsiliti … Da bi končno priznala ta svoj slovenski del deželnih pljuč kot nekaj, kar je bogastvo, ne grožnja," je razmišljal Maver v zadnji februarski oddaji Spoznanje več, predsodek manj. Kot je dodal, so bili mnogi že prepričani, da se je vzdušje le spremenilo. "Zaradi zdajšnjega dogajanja se zbuja strah, da so imeli prav tisti, ki so rekli, da ni bistvenega izboljšanja."
Bistvo nove deželne ustave avstrijske Koroške je pravzaprav odprava proporca v deželni vladi, ki je do zdaj določal, da imajo svoje mesto v njej vse stranke, ki so zastopane v deželnem zboru. V prihodnje bodo imeli na avstrijskem Koroškem večinski, koalicijski sistem pri sestavi vlade. Reforma hkrati prinaša večjo delitev pristojnosti med deželno vlado in deželnim zborom.