Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

Spremljati mlade, da bi svobodno odgovorili na Kristusov klic

Cerkev po svetu | 30.03.2017, 07:02 Marta Jerebič

V organizaciji Sveta evropskih škofovskih konferenc te dni v Barceloni poteka simpozij o tem, kako spremljati mlade, da bi svobodno odgovorili na Kristusov klic. Papež Frančišek je v sporočilu udeležence pozval k razmisleku o izzivih evangelizacije in spremljanju mladih, da bi bili slednji prepričljivi prinašalci veselja evangelija v vseh okoljih.

Dogodka v Barceloni se udeležuje več kot 250 oseb iz Evrope; Slovenijo zastopa tajnik Medškofijskega odbora za mladino, mag. Tone Česen.

Namen srečanja je povezati predstavnike petih področij dela z mladimi, ki so kateheza, šolstvo, mladinska in univerzitetna pastorala ter pastorala poklicanosti. Teme, ki jih navaja tudi temeljni dokument, ki je bil udeležencem na voljo že v času priprave, so: Jezus in spremljanje, navdušenje kristjana in Božja volja, različnost in odnos, identiteta in življenje, skupnost in družina, družina in Cerkev, upanje in polnost življenja, veselje in življenje, mladi in njihov besednjak, spremljanje in Sveti Duh, spraševanje vesti in pričevanje, evangelizacija in Kristus.

Kot pravi generalni tajnik Sveta evropskih škofovskih konferenc, msgr. Duarte da Cunha, so mladi »ključni v življenju Cerkve in družbe«. Imajo veliko darov, ki jih lahko delijo in bi jih mi morali ceniti; verjamejo, da lahko spremenijo svet. »Spremljati mlade zato postane čudovito poslanstvo, ki nam ga je zaupal Jezus,« nadaljuje generalni tajnik: »Za osebe, ki jih spremljajo, ni potrebno, da živijo popolno, morajo pa gledati na Boga in živeti sedanji trenutek v predanosti. Zato, četudi se mlad človek sreča z ovirami, mu/ji bo tisti, ki ga spremlja, sposoben pokazati smer, odpreti nov pogled v prihodnost … Izražanje take bližine mladim pričuje z besedami in dejanji: da je vredno iti naprej; kaj je dobro in kaj je zlo; v čem je resnična sreča. Za vzgojitelja ni večje sreče kot videti mladega, ki živi osebni odnos z Jezusom Kristusom in se zaveda zmožnosti, da lahko svobodno podari svoje življenje za druge in hkrati postane resnični pričevalec in voditelj za druge.«

Program simpozija v Barceloni tako med drugim predvideva trenutke molitve za duhovne poklice in za družine. Ravno nocoj bo v cerkvi sv. Ane potekala vigilija, ki jo bodo s pričevanji, slavljenjem, adoracijo in petjem oblikovali mladi sami in bo tudi posvečena mladim iz Evrope. Ob sklepu se bodo mladi Barcelončani srečali z udeleženci simpozija. Na štiridnevnem programu le-tega so sicer tudi predavanja gostov iz vatikanskih uradov, oddelkov Sveta evropskih škofovskih konferenc ali uradov posameznih škofovskih konferenc, odgovornih za pastoralo mladih. Svoj prispevek pa s svojo navzočnostjo navsezadnje dajejo tudi mladi sami.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak) p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...