Ekumensko bogoslužje ob odprtju Božjega groba
| 22.03.2017, 15:18 Marjana Debevec
V Jeruzalemu so danes ob sklepu obnovitvenih del Božjega groba obhajali ekumensko bogoslužje. Po 9 mesecih restavriranja, za katerega so se skupaj odločile katoliška, grško-pravoslavna in armenska Cerkev, bodo romarji lahko znova nemoteno obiskovali Jezusov grob.
Današnje slovesnosti se je udeležilo več verskih in političnih voditeljev. Med njimi sta bila grški premier Aleksis Cipras in ekumenski patriarh Bartolomej I. Pravoslavni patriarh v Jeruzalemu Teofil III. je v nagovoru prenovo označil ne samo kot darilo Sveti deželi, ampak celemu svetu.
Kustos Svete dežele Francesco Patton je dejal, da je šlo za prenovo najbolj pomembnega prizorišča za vse krščanstvo.
Ključna je bila prenova edikule oziroma manjše kapelice, ki je nad mestom, na katerem naj bi bilo Jezusovo telo maziljeno, zavito v mrtvaški prt in pokopano. To je tudi ključni del bazilike Božjega groba v starem delu Jeruzalema. Zaradi več stoletij prižiganja sveč in številnih romarjev je notranjost cerkve počrnela, barve so bile vidne le še na določenih mestih.
Nekateri deli so se tudi razrahljali in postali nevarni za več milijonov obiskovalcev, ki na leto obiščejo grobnico.
Obnovitvena dela so bila vredna 3,4 milijona evrov, nadzirale pa so jih tri Cerkve, ki vodijo baziliko. Po prenovi, v kateri so med drugim odstranili dimne ostanke, se grobnica znova sveti v rahlo rdeče-rumenih odtenkih.
Čeprav so baziliko prenovili že v drugi polovici 20. stoletja, se edikule niso dotaknili. V procesu prenove so jo postopoma razstavili, očistili in obnovili. Dodatno so namestili okno, skozi katerega bodo lahko verniki prvič videli pogrebno polico.
V obnovitvenem procesu je bil najbolj pričakovan ravno trenutek, ko so oktobra lani odprli Jezusov grob. Našli so tanko ploščo še iz časov križarjev, kar pomeni, da grobnice niso odprli že 700 let. Pod njo pa so našli še drugo še starejšo ploščo iz časa Konstantina Velikega, ki je bil prvi cesar, ki je sprejel krščanstvo.
Dolgo je bilo odprto vprašanje, ali je bazilika Božjega groba tudi res mesto, kjer je pokopan Jezus, ali pa je bil pokopan na Vrtnem grobu zunaj jeruzalemskega obzidja. Kot je za AFP dejala vodja restavratorjev Antonia Moropoulou, najdbe podpirajo prvo domnevo.
Prenavljanje bazilike pa s tem ni končano, obnoviti nameravajo še kletne prostore edikule in celotno nadstropje cerkve, kar pa bo predvidoma stalo dodatnih 5,5 milijona evrov.