Cilj EU po brexitu okrepiti medsebojno zaupanje in enotnost
| 10.03.2017, 16:07 Petra Stopar
Voditelji 27 članic Evropske unije so se na neformalnem srečanju v Bruslju v razpravi o prihodnosti brez Velike Britanije strinjali, da je glavni cilj okrepiti medsebojno zaupanje in enotnost, je poudaril predsednik Evropskega sveta Donald Tusk.
"V pogovorih o različnih scenarijih za Evropo je naš glavni cilj okrepitev medsebojnega zaupanja in enotnosti med članicami. Po današnji razpravi lahko odkrito rečem, da so se s tem ciljem strinjali vsi voditelji. Imeli smo optimistično razpravo o naši skupni prihodnosti s pozitivnim pristopom vseh strani, brez izjeme," je povedal novi stari predsednik Tusk na novinarski konferenci ob sklepu zasedanja v Bruslju.
V sklopu priprav na praznovanje 60. rojstnega dne unije 25. marca v Rimu je temeljni cilj, da bo ključno sporočilo ob tem jubileju, ki bo sovpadal s sprožitvijo postopka ločitve unije od Velike Britanije, enotnost sedemindvajseterice. EU 27 članic bo sprejela rimsko izjavo. Eno ključnih odprtih vprašanj pri pripravi te izjave je opredelitev do koncepta Evrope več hitrosti. Velika četverica - Francija, Nemčija, Italija in Španija – podpira nadgradnjo ideje, manj navdušenja je v vzhodnoevropskih državah, saj se bojijo, da bodo tako odrinjene na evropsko obrobje in da bodo drugorazredne članice.
Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je dejal, da s presenečenjem ugotavlja, da nekateri razumejo Evropo več hitrosti kot nekakšno novo železno zaveso, novo delitev na Vzhod in Zahod, kar nikakor ni namen. Nemška kanclerka Angela Merkel je poudarila, da bo ključno sporočilo v Rimu "združenost v različnosti". Kanclerka, ki že vseskozi podpira idejo Evrope več hitrosti, poudarja, da je to realnost, ki jo že živimo na podlagi obstoječe zakonodaje.
Nadgradnjo koncepta Evrope več hitrosti podpirajo tudi tri manjše ustanovne članice unije, Belgija, Nizozemska in Luksemburg. Raje imam Evropo dveh hitrosti, kot Evropo nobene hitrosti, je dejal luksemburški premier Xavier Bettel. Tudi francoski predsednik Francois Hollande poudarja, da članice unije morajo imeti možnost napredovati hitreje in odločneje, če to želijo, pri čemer pa seveda ne smejo zapreti vrata drugim.