Tusk ostaja na čelu EU
Evropska Unija | 10.03.2017, 10:37 Petra Stopar
Voditelji članic Evropske unije bodo v Bruslju sklenili dvodnevni vrh, na katerem so včeraj podaljšali mandat predsedniku Evropskega sveta Donaldu Tusku ter obljubili še večjo podporo Zahodnemu Balkanu pri njegovi evropski integraciji. Danes razpravljajo o prihodnosti povezave po ločitvi od Velike Britanije. Pričakovati je, da se bodo zavzeli za enotnost.
Poljska je kot edina članica protestirala in bila proti vnovični izvolitvi svojega rojaka Donalda Tuska na čelo unije. Po prepričanju premierke Beate Szydlo Tusk ni dober predsednik, ker je pristranski in ker se vpleta v poljske notranje zadeve s podpiranjem opozicije. On te očitke zanika, po izvolitvi pa je sporočil: »Sodelovati želim z vsako državo članico in naredil bom vse, kar je v moji moči, da poljsko vlado zaščitim pred politizacijo tu v Bruslju. Menim, da bom za to našel dobro rešitev.« In še posvaril: »Bodite previdni pri mostovih, saj porušenih ne boste mogli nikoli več prečkati. Ta stari rek posvečam vsem članicam v luči praznovanja in razprav o prihodnosti unije, še posebej pa je namenjen poljski vladi.«
Nato so imeli voditelji po mnenju evropskih virov v Bruslju prvo pravo razpravo o krhkih razmerah na Zahodnem Balkanu po letu 2006. Ob potrditvi t. i. evropske perspektive te regije so se zavezali k podpori vsem državam pri izvajanju reform in projektov, usmerjenih k Evropski uniji. Tusk predlaga ukrepe za izboljšanje strateške komunikacije s to regijo, predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker pa dodaja: »Države Zahodnega Balkana morajo biti še naprej jasno usmerjene v nadaljevanje poti, ki vodi v Evropsko unijo.«
Ta bo 25. marca v Rimu zaznamovala svoj 60. rojstni dan. Unija ob tej priložnosti pripravlja rimsko izjavo, v kateri naj bi podčrtala enotnost. Pri tem je eno ključnih odprtih vprašanj opredelitev do nadgradnje koncepta Evrope več hitrosti. To idejo je pred kratkim podprla velika četverica - Francija, Nemčija, Italija in Španija. Manj navdušenja je v vzhodnoevropskih državah, ki se bojijo, da bodo odrinjene na obrobje in da bodo drugorazredne članice. Del današnje razprave je tudi Junckerjevih pet scenarijev za razvoj EU do leta 2025.