Brglez v Globasnici
Za formulacijo, ki bi bila sprejemljiva za vse
Slovenci po svetu | 04.04.2017, 10:58 Matjaž Merljak
Predsednik državnega zbora Milan Brglez se je v okviru dvodnevnega obiska v Avstriji včeraj v Celovcu srečal s koroškim deželnim glavarjem Petrom Kaiserjem in predsednikom deželnega zbora avstrijske Koroške Reinhartom Rohrom ter s predstavniki slovenske skupnosti. Danes bo obiskal še manjšino na Štajerskem.
Na srečanju s Kaiserjem in Rohrom je bilo poleg nove deželne ustave v ospredju čezmejno sodelovanje, med drugim so govorili o temah in področjih za naslednjo sejo skupnega odbora Slovenija-Koroška. Spregovorili pa so tudi o begunski tematiki. Brglez je na srečanju poudaril pomen sožitja med slovensko narodno skupnostjo in preostalim prebivalstvom, ki ga je treba ohraniti in ga je treba nekako ohraniti tudi v spremenjeni ustavi.
Predstavnikom koroških Slovencev (to so bili: predsednik Skupnosti Koroških Slovencev in Slovenk Bernard Sadovnik, predsednik Zveze slovenskih organizacij Marijan Sturm, član Narodnega sveta koroških Slovencev Rudi Vouk in predsednik Enotne liste Gabriel Hribar) je izrazil bližino in podporo. "Predvsem je pomembno, da se upošteva to, kar želi narodna skupnost na Koroškem in pomembno je, da bodo pravi čas vključeni v oblikovanje teh kompromisnih predlogov in ne tako, kot je bilo na samem začetku," je za STA povedal Brglez.
Manjšinske organizacije se strinjajo, da se odlomek deželne ustave o nemščini kot deželnem jeziku dopolni v tem smislu, da sta na dvojezičnem ozemlju avstrijske Koroške deželna jezika nemščina in slovenščina. Končna različica predloga nove deželne ustave bo po napovedih pripravljena do velike noči, deželni zbor pa ga bo obravnaval junija.
Predstavniki krovnih organizacij so med perečimi vprašanji sicer posebej izpostavili delež finančnih sredstev, ki ga Avstrija namenja narodni skupnosti, in problematiko čezmejnih projektov, ki ne zagotavljajo ustrezne zastopanosti in vključenosti narodne skupnosti. Predvsem pri slednjih bi si želeli večje podpore tudi s strani matične države.
Sicer pa se je Brglez s predstavniki slovenske narodne skupnosti nekaj malega pogovarjal tudi o Avstrijski državni pogodbi. V Celovcu je obiskal tudi Zvezno gimnazijo za Slovence, Dvojezično trgovsko akademijo, Dvojezično ljudsko šolo Mohorjeve družbe, knjigarno Mohorjeve družbe, Mladinski dom, Dvojezični dvoskupinski vrtec Sonce ter Slovensko študijsko knjižnico. V Globasnici se je srečal z županom Bernardom Sadovnikom in županom občine Železna Kapla Francem-Jožefom Smrtnikom ter obiskal podjetje Rutar harmonika. Danes se bo na avstrijskem Štajerskem sešel s predsednico tamkajšnjega deželnega zbora Bettino Vollath in predstavniki slovenske manjšine - društva Člen 7.