Kulturno ministrstvo križevniško cerkev v Ljubljani vrnilo križniškemu redu
Slovenija | 29.03.2017, 16:58
Ministrstvo za kulturo je križevniško cerkev, ki jo v kompleksu ljubljanskih Križank upravlja Festival Ljubljana, po 25 letih denacionalizacijskega postopka vrnilo v last in posest križniškemu redu. Novico je potrdil prior križniškega reda Janko Štampar. Direktor Festivala Ljubljana Darko Brlek je napovedal upravni spor.
Po besedah priorja Štamparja imajo križniki s cerkvijo, ki je bila leta 1949 podržavljena skupaj z ostalimi objekti, velike načrte. Križniški red je sestavni del Katoliške Cerkve in pravni naslednik komende nemškega viteškega reda, ki mu je bila cerkev Device Marije pomočnice v Križankah matična cerkev. Kot je pojasnil prior, po Evropi ne poznajo Velike Nedelje ali Ormoža, a vsi poznajo Križanke. Upravni spor bo, če ga bo Festival Ljubljana sprožil, po njegovih besedah brezpredmeten. Kaj na to pravi prior križniškega reda Janko Štampar? »Če bo zmagala pravica, se ne more zaplesti.« Sam je pregledal odločbo in meni, da je tokrat zelo dobro napisana. Argument, da cerkev Festival Ljubljana nujno potrebuje za kulturo, po mnenju Štamparja ne vzdrži, saj imajo Cankarjev dom in mnoge druge prostore.
Kot je še povedal v pogovoru za Radio Ognjišče, upa, da bodo cerkev lahko čim prej posvetili, sicer pa bo tudi v prihodnje odprta tudi za kulturne prireditve, če bodo seveda te na nivoju. »Mi bomo cerkev še naprej, ker je v središču Ljubljane, rade volje namenili kulturnim prireditvam, saj je cerkev namenjena ljudem, ki imajo radi lepo, ki imajo radi kulturo. Vsekakor pa cerkve ne bom več tržil v takšne namene, kot so jo do sedaj.«
Križniški red je denacionalizacijski zahtevek za vrnitev zaplenjenega premoženja v naravi vložil leta 1992. Leta 1995 je ministrstvo za kulturo izdalo odločbo o vrnitvi cerkve v naravi in zavrnilo zahtevo za vrnitev v naravi ostalega kompleksa Križank. Leta 1998 je vrhovno sodišče v upravnem sporu razveljavilo odločbo, s katero je omenjeno ministrstvo cerkev vrnilo v naravi, za ostale nepremičnine je križnikom prisodilo odškodnino. Nazadnje je leta 2014 kulturno ministrstvo križniškemu redu za cerkev določilo odškodnino v obliko obveznic, a zavrnilo zahtevo za njeno vračilo v naravi, nakar so križniki sprožili upravni spor. Upravno sodišče je tožbi križniškega reda ugodilo in zadevo vrnilo pristojnemu ministrstvu v vnovično odločanje.