NSi in KGZS o težavah kmetijstva
| 09.03.2017, 14:40
Vodstvo NSi se je danes sestalo s predstavniki Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije. Kot so sporočili po srečanju se strani strinjata, da kmetje ne bodo mogli več prenašati dodatnih davčnih bremen. Da je kmetom potrebna pomoč vlade pa je bilo slišati tudi na posvetu zadružnikov v Portorožu.
Podpredsednica NSi Iva Dimic je po sestanku med vodstvom stranke in stanovsko organizacijo kmetov med najbolj perečimi problemi na področju slovenskega kmetijstva omenila naslednje. "Razmere niso rožnate. Izpostaviti velja slabo reševanje slovenskih gozdov, ki jih je po žledolomu močno napadel lubadar, problem pa predstavljajo tudi nizke odkupne cene kmetijskih pridelkov in visoka obdavčitev na številnih področjih, pri tem pa posebej izstopajo trošarine za tiste, ki kuhajo žganje v malih količinah. Prav tako imamo informacijo, da se napoveduje novo množično vrednotenje nepremičnin, kjer bodo kmetje ponovno na udaru davčne politike. Bojim se, da kmetje, dodatnih davčnih bremen ne morejo več nositi," je dejala Dimičeva in napovedala, da se bo NSi borila za čim manjšo davčno obremenitev kmetij.
Sicer so na probleme v kmetijstvu opozorili že v začetku tedna na 44. posvetu zadružnikov. Predsednik KGZS Cvetko Zupančič je v nagovoru poudaril, da ni čas za pretiran optimizem. Še vedno je odprtih veliko vprašanj, s katerimi se dnevno na zbornico obračajo njeni člani. Res je bilo marsikaj postorjeno, vendar pretiranega navdušenja ob dejstvu, da se vsak dan s pozidavo izgubljajo kmetijska zemljišča, da po dolgih letih prizadevanj za reševanje problematike škod po divjadi in zvereh ni pravih rešitev, da ukrepi kmetijske politike v tem programskem obdobju niso odraz pričakovanj kmetov, ni mogoče pričakovati s strani kmečkih organizacij, so besede Cveta Zupančiča. Kmetje tako predvsem od vlada pričakujejo več reševanja odprtih vprašanj kot obljub.
Danes na srečanju z vodstvom NSi pa je Zupančič povedal, da so govorili tako o tekoči problematiki kot prihodnosti skupne kmetijske politike. "Tudi politika je tista, ki lahko pripomore k izboljšanju stanja, saj gre prek nje ves zakonodajni del," je dejal in napovedal, da se bodo vabilu za takšna srečanja odzvali tudi na pobudo drugih političnih strank ali organizacij. "Zainteresirani smo za sodelovanje s tistimi, ki lahko pripomorejo k izboljšanju stanja v kmetijstvu," je dodal Zupančič. Dimičeva pa ga je dopolnila, da na takšnih srečanjih, ki so informativne narave, vseeno začrtajo smer, kako bi lahko pomagali. "S pomočjo kakšnega poslanskega vprašanja ali sklica sej delovnih teles DZ z namenom, da se pristojnega ministra na nek način spodbudi, da razmišlja o določenih ukrepih," je pojasnila.