Pahor namerava za ustavne sodnike predlagati Pavčnika, Jakliča in Accetta
| 08.03.2017, 09:15
Predsednik republike Borut Pahor bo danes opravil drugi del pogovorov z vodji poslanskih skupin o kandidatih za ustavne sodnike. Danes bodo pri njem vodje poslancev DeSUS, ZL, NSi in NP ter manjšinska poslanca. Včerajšnji pogovori s SMC, SDS in SD so razkrili, da namerava Pahor DZ predlagati Marijana Pavčnika, Klemena Jakliča in Mateja Accetta.
V torek je Pahor na posvet ločeno sprejel vodjo poslanske skupine SMC Simono Kustec Lipicer, vodjo poslanske skupine SDS Jožeta Tanka in vodjo poslanske skupine SD Matjaža Hana. Slednji je po posvetu povedal, da namerava Pahor DZ v izvolitev predlagati profesorja ljubljanske pravne fakultete Marijana Pavčnika, profesorja na ameriškem Harvardu Klemena Jakliča in profesorja na ljubljanski pravni fakulteti Mateja Accetta.
O četrtem kandidatu po besedah Simone Kustec Lipicer še ni soglasja, zato bo Pahor po njenih besedah predvidoma opravil še en krog pogovorov s poslanskimi skupinami. V SDS so povedali, da so pripravljeni podpreti Jakliča in profesorja Evropske pravne fakultete v Kranju Anžeta Erbežnika. Predsednik DeSUS Karl Erjavec pa je že v torek napovedal načelno podporo predsednikovi izbiri.
Pahor je minuli teden ob robu posveta SAZU ob 30. obletnici 57. številke Nove revije sicer dejal, da bi v tokratnem krogu pogovorov s predstavniki poslanskih skupin rad ugotovil, ali so se zbližali glede predlogov za kandidate za ustavne sodnike. Ob tem je dejal, da se trudi, "da bi postopek v marcu dosegel glasovanje". Da bi lahko o kandidatih glasovali že na marčevski seji DZ, sta se sicer v torek strinjala tako Han kot Tanko.
Marca se namreč devetletni mandat izteče ustavnim sodnikom Jasni Pogačar, Mitji Deisingerju in Janu Zobcu, aprila pa še Ernestu Petriču. Na poziv za zapolnitev skupno štirih mest je prišlo 23 prijav, a sta dva kandidata - Katja Šugman Stubbs in Rado Bohinc - odstopila od kandidature.
Po tistem, ko bo predsednik republike sprejel odločitve o predlogih kandidatov za ustavne sodnike in pred glasovanjem v državnem zboru, je predvidena ločena javna predstavitev štirih predlaganih kandidatov.
Sodnika ustavnega sodišča na predlog predsednika republike izvoli državni zbor s tajnim glasovanjem z večino glasov vseh poslancev, torej kandidat za potrditev potrebuje vsaj 46 glasov.