Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

VIDEO: Papež Frančišek voditeljem EU položil na srce, da naj v ospredje postavijo človeka

| 24.03.2017, 19:51

Papež Frančišek je dan pred 60. obletnico podpisa Rimske pogodbe v apostolski palači v Vatikanu sprejel v avdienco 27 predsednikov držav in vlad Evropske unije. Med njimi so bili tudi predsedniki Evropskega parlamenta Antonio Tajani, Evropskega sveta Donald Tusk in Evropske komisije Jean Claude Junker. Zbrane sta najprej nagovorila gostitelj slovesnosti italijanski premier Paolo Gentiloni in predsednik Evropskega parlamenta Tajani. V nagovoru je voditelje EU pozval, da naj v prihodnje "vlagajo" v življenje, družino in v mlade.

Sveti oče je v nagovoru spomnil na začetke evropskega povezovanja in prehojeno pot, ob tem pa opozoril na težave s katerimi se unija sooča danes. Uspeh podpisanih pogodb se po njegovih besedah kaže v tem, da je bil v ospredju človek. "Ustanovni očetje nas spominjajo, da Evropa ni skupek pravil, ki jih je potrebno upoštevati, niti priročnik protokolov in postopov, katerim je potrebno slediti. Evropa je življenje, način razumevanja človeka, izhajajoč iz njegovega transcendentnega in neodtujljivega dostojanstva, in ne zgolj kot skupek pravic, ki jih je potrebno varovati ali zahtev, ki jih je potrebno terjati."

Spomnil je na besede sv. Janeza Pavla II., ki je dejal, da "duša Evrope ostaja združena, ker živi identične krščanske in človeške vrednote, kot so dostojanstvo človeške osebe, globoka zavest pravičnosti in svobode, delavnost, duh pobude, ljubezni do družine, spoštovanja življenja, strpnosti, želje po sodelovanju in miru." Po papeževih besedah bodo v našem multikulturnem svetu imele te vrednote še naprej polnopravno državljanstvo, "če bodo znale ohranjati svojo življenjsko povezavo s korenino, ki jih je porodila".

Predsednik vlade Miro Cerar s papežem Frančiškom
Predsednik vlade Miro Cerar s papežem Frančiškom © CTV
Poudaril je tudi pomen nadaljnjega skupnega delovanja in potrebo po odprtosti Evrope za ves svet. Evropskim voditeljem je položil na srce, da morajo tako kot pred 60-imi leti v ospredje postaviti solidarnost. ter, da je naloga voditeljev razlikovati poti upanja. "To je vaša naloga: razlikovati poti upanja, ugotavljati konkretne poti, da se pomenljivi koraki, ki so bili storjeni do tukaj, ne bi razgubili, ampak bi bili zanmenje dolge in rodovitne poti."

"Evropa ponovno najde upanje, ko je človek središče in srce njenih institucij. Potrditi središčno vlogo človeka pomeni tudi ponovno najti duha družine, v kateri vsak svobodno po svojih močeh in sposobnostih prispeva k skupnemu domu. Smotrno je upoštevati, da je Evropa družina narodov in – kakor v vsaki dobri družini – imamo različne občutljivosti, vendar pa morejo vsi rasti v kolikor so združeni. Evropska unija je nastala kot edinost različnosti ter edinost v različnosti. Posebnosti zato ne smejo biti razlog za strah, prav tako se ne sme misliti, da uniformiranost ohranja edinost. Prej kot to je enost harmonija skupnosti. Danes mora Evropska unija ponovno odkriti, da je predvsem 'skupnost' oseb in narodov, ki se zavedajo, da je »celota več kakor del, in je tudi več kakor njihov seštevek. Zato... moramo vedno razširjati pogled, da bi spoznali večjo dobrino, ki nam vsem koristi," je po poročanju Radia Vatikan dejal sveti oče.

Posebej je naglasil, da bo unija svoje upanje našla v solidarnosti. "Evropa ponovno najde upanje v solidarnosti, ki je tudi najučinkovitejši protistrup za moderne populizme. Solidarnost vsebuje zavedanje pripadnosti enemu samemu telesu ter istočasno sposobnost, da vsak od članov čuti z drugim in s celoto. Če trpi eden, trpijo vsi (prim. 1 Kor 12,26). Tako tudi mi danes z Združenim kraljestvom jokamo za žrtvami atentata, ki je prizadel London pred dvema dnevoma. Solidarnost ni dober namen: zaznamujejo jo konkretna dejanja in dejstva, ki nas približajo k bližnjemu," je dejal sveti oče.

Ob sklepu nagovora pa je sveti oče dejal: "Spoštovani gostje, glede na splošno podaljšanje pričakovane življenjske dobe 60 let danes velja za čas polne zrelosti. Gre za ključno obdobje, v katerem je človek še enkrat poklican, da se postavi pod vprašaj. Tudi Evropska unija je danes poklicana, da se postavi pod vprašaj, da ozdravi neizogibne tegobe, ki pridejo z leti ter najde nove smeri na svoji poti. Za razliko od 60-letnega človeškega bitja pa Evropska unija pred seboj nima neizogibne starosti, ampak možnost za novo mladost. Njen uspeh bo odvisen od volje, da bi ponovno delali skupaj ter bi ponovno stavili na prihodnost. Na vas, voditeljih, je, da razlikujete pot novega evropskega humanizma, ki je sestavljen iz idealov in konkretnosti. To pomeni ne imeti strahu, da bi sprejeli učinkovite odločitve, ki bodo lahko odgovorile na realne probleme oseb."

Med prisotnimi so bili v dvorani tudi nemška kanclerka Angela Merkel ter slovenski predsednik vlade Miro Cerar.

Vir: Radio Vatikan

Voditelji EU s papežem Frančiškom v Sikstinski kapeli; foto: Evropska komisija
Voditelji EU s papežem Frančiškom v Sikstinski kapeli; foto: Evropska komisija © Evropska komisija

Papež Frančišek med nagovorom; foto: Evropska komisija
Papež Frančišek med nagovorom; foto: Evropska komisija © Evropska komisija

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...