Jure SešekJure Sešek
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

ZDA za nadaljnje sodelovanje z EU

Evropska Unija | 20.02.2017, 14:19 Petra Stopar

Potem, ko se je minuli konec tedna mudil na varnostni konferenci v Műnchnu, je novi ameriški podpredsednik Mike Pence danes prispel na obisk evropskih ustanov in sedeža Nata v Bruselj. To je bila še ena priložnost za razjasnitev stališč nove ameriške administracije pod vodstvom Donalda Trumpa, ki je razburjal s svojimi proti uniji nastrojenimi izjavami. A Pence je po pogovorih z visoko zunanjepolitično predstavnico Evropske unije Federico Mogherini in predsednikom Evropskega sveta Donaldom Tuskom sporočil, da so ZDA »močno zavezane nadaljnjemu partnerstvu z Evropsko unijo«.

Pence je že v soboto v Münchnu poudaril pomen strateškega zavezništva ZDA in Evrope, a je danes znova poudaril: »V imenu predsednika Trumpa želim danes izraziti močno zavezanosti ZDA nadaljnjemu sodelovanju in partnerstvu z EU. Navkljub razlikam naši celini delita enako dediščino, vrednote in predvsem enak cilj – širiti mir in blaginjo na podlagi svobode, demokracije in vladavine prava. In temu bomo ostali zvesti.«

V zvezi s terorizmom je dejal, da bosta morali za učinkovit boj proti njemu Amerika in Evropa še tesneje sodelovati in si deliti obveščevalne podatke. Omenil je pomen obrambe suverenosti in ozemeljske celovitosti držav v Evropi: »V luči ruskih prizadevanj za nasilno spreminjanje meja bomo podpirali krepitev Natovih sil na Poljskem in v baltskih državah. ZDA ne bodo popuščale Rusiji glede Ukrajine in jo bodo pozivale k spoštovanju mirovnega dogovora iz Minska. Tako ukrajinsko kot rusko stran pa pozivamo k upoštevanju nove prekinitve ognja, ki začne veljati danes.«

Tusk je pogovor s Penceom označil za »iskrenega« in dodal, da je bilo to srečanje »resnično potrebno za vse«. Penceu je zastavil tri vprašanja: ali se ZDA strinjajo o pomenu ohranitve obstoječega mednarodnega reda, o pomenu skupne varnosti v sklopu zveze Nato in ali lahko evropska stran računa na nedvomno ameriško podporo ideji o združeni Evropi. Odgovor je bil »trikrat da«, je dejal Tusk in ocenil, da bo »po današnjih pogovorih lažje verjel v izpolnitev naloge« o sodelovanju in medsebojni solidarnosti med Evropsko unijo in ZDA, ki sta si jo strani zadali po koncu druge svetovne vojne, ko so ZDA pomagale Evropi gospodarsko okrevati.

Evropska Unija
Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media) Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media)

Papež v Benetkah

Papež Frančišek se je dopoldne mudil v Benetkah. V mestu na vodi se je mudil približno 5 ur, v tem času pa obiskal ženski zapor, nagovoril umetnike na beneškem bienalu in se srečal z mladimi, ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...