Nizozemski zdravniki proti evtanaziji na dementnih bolnikih
Svet | 18.02.2017, 10:58 Marjana Debevec
148 nizozemskih zdravnikov je podpisalo peticijo proti evtanaziji pri dementnih pacientih. »Naš moralni odpor do usmrtitve nemočnega človeka je prevelik«, so zapisali na svoji spletni strani. Zdravniki so izrazili svoje nasprotovanje, da bi bolniku na podlagi njegove predhodne izjave predpisali dejavno pomoč pri usmrtitvi, če ta očitno ni več sposoben jasno izraziti, ali si to sploh še želi.
Po navedbah nizozemskega zdravniškega časnika Medisch Contact so pobudo za akcijo dali psihiater Boudewijn Chabot, specialist geriatrik Piet van Leeuwen in splošni zdravnik Jaap Schuurmans.
Spomnimo, da je konec leta 2015 nizozemska ministrica za zdravje Edith Schippers izdala dovoljenje za evtanazijo pri napredujoči demenci, če je pacient pred začetkom bolezni ustrezno izrazil svojo željo. Kljub temu mnogi zdravniki niso povsem prepričani, kaj je dovoljeno, saj bi morali tudi pri pacientih z napredujočo demenco pred predpisovanjem evtanazije preveriti, ali resnično nevzdržno trpijo.
V letošnjem januarju je bila neka zdravnica prvič deležna graje komisije, ki preverja ustreznost pacientov za evtanazijo. Neki dementni pacientki je namreč brez njenega privoljenja najprej v kavo zamešala pomirjevalno sredstvo. Potem, ko se je 80-letna pacientka z vso močjo branila smrtonosne injekcije, je zdravnica na pomoč poklicala njene svojce, ki so gospo pridržali. Kot se je izkazalo, ni bilo nobene veljavne izjave, po kateri naj bi gospa izrazila svojo željo po usmrtitvi.
Zdravnica je svoje ravnanje utemeljila z razlogom, da je po njenem mnenju pacientka neznosno trpela. Ker je zdravnica po mnenju Okrajne komisije za evtanazijo ravnala »v dobri veri«, so primer opustili.
Postavlja pa se vprašanje, kdo lahko odloči, da nekdo neznosno trpi in seveda še pomembnejše vprašanje: Kdo se lahko postavi v vlogo Boga Stvarnika in vzame življenje drugemu človeku?. Omenjeni primeri so dokaz, da ko se evtanazija enkrat dovoli, potem vse meje počasi padejo in družba zdrvi v kulturo smrti.