Damijana MedvedDamijana Medved
Marko ZupanMarko Zupan
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

FOTO: Premiera o glasbeni poti Lojzeta Slaka navdušila

| 09.02.2017, 16:35

V Ljudskem domu Šentvid nad Ljubljano je bila sinoči premiera gledališko-glasbene predstave o življenju in delu Lojzeta Slaka z naslovom "En godec nam gode". Besedilo za predstavo, ki je nastala po istoimenski knjigi Ivana Sivca, je napisal Roman Končar, režiral pa Brane Kopač. Premiere, ki je bila razprodana že nekaj tednov, so se med približno 300 zbranimi udeležili tudi soproga Lojzeta Slaka Ivanka Slak, sinova Slavko in Robert Slak, Slavko Avsenik mlajši in član kvinteta Fantov s Praprotna Andrej Bergant.

"Igralci so na premieri "En godec nam gode" zazibali gledalce v nostalgijo Slakovih melodij. Začutil se je duh slovenstva in ponosa, občinstvo se je v občutjih povezalo v eno. Pesem v Dolini tihi so gledalci zapeli mogočno in objeti. Ni manjkalo ne smeha ne solz. Večer je bil nepozaben in bo še dolgo odmeval v srcih vseh prisotnih," je po predstavi dejala podpredsednica društva Blaž Potočnikova čitalnica Andreja Bečan.

Režiser Brane Kopač pa je pred premiero opozoril, da se posameznih glasbenih ustvarjalcev po njihovi smrti le redko spomnimo. Pesmi se vrtijo, o njih pa skoraj ne spregovorimo več, zato se je pred peto obletnico smrti Lojzeta Slaka odločil poslušati namige prijateljev in zgodbo prenesti na oder. "Sam sem rekel: "Pripravimo nekaj, da spomnimo ljudi, ne samo preko pesmi ampak tudi na drugačen način, kako je Lojze živel. Kako je prišel do teh uspehov, ki jih je nedvomno dosegel, saj vsi vemo, kaj je pomenil v Slovenskem prostoru in tudi, koliko ansamblov se danes zgleduje po njem. Tako je nastala ideja in nato sem poprosil za pomoč Ivana Sivca in Romana Končarja, slednji je pripravil besedilo kot dramski tekst.“ Pohvalil je igralce, med katerimi so nekateri prvič stopili na oder, tudi Martin Bučan, ki igra Lojzeta Slaka v starosti 50 let in v predstavi uporablja harmoniko, ki mu jo je podaril Lojze Slak. „Ni bilo težav z glavnim igralcem, saj smo vedeli, da ga je Lojze malo celo učil harmoniko in da sta bila prijatelja. Je pa bilo največ problemov z iskanjem drugih igralcev, v Šentvidu smo jih težko dobili in smo si jih sposodili v drugih društvih. Težavo so predstavljali tudi pevci, zato smo za Fante iz Praprotna prosili Grajski oktet iz Moravč,“ je povedal režiser Kopač in dodal, da je starostni razpon igralcev od 9 do 75 let.

Brane Kopač
Brane Kopač © Tomaž Levstek
Martin Bučar je dejal, da ko igra Lojzeta Slaka začuti, kako lepo je podajati to glasbo ljudem, saj podaš veselje. „Z glasbo tudi prebujaš narodno zavest in Lojze Slak je imel takšne melodije, ki začarajo. Mehkoba in lepota v njegovih melodijah je neizmerna. Ko sem bil star deset let, sem dobil od njega harmoniko in od takrat je ne izpustim iz rok,“ je povedal Bučan. Manca Razboršek pa je dejala, da uživa v igranju. „V Slaku je narodno bogastvo, ki ga premalo cenimo. Presenečena sem bila nad podatkom, koliko je bilo prodanih plošč in da je prejel prestižno priznanje grammy. Po vsem tem sem začela gledati na Slaka in na njegovo glasbo drugače,“ je dejala.

Pisec besedila za predstavo Roman Končar, ki je snov črpal iz knjige Ivana Sivca z istoimenskim naslovom „En godec nam gode“, je izrazil zadovoljstvo, da besedilo ni zgolj za enkratno uporabo, ampak je primerno za igranje v različnih zasedbah, kjerkoli in kadarkoli. „Dodana vrednost pa je to, da pri mojem delu ni šlo le za prepis knjige, ta je bila zgolj osnova. Scenarij je plod izvirnega razmišljanja, podatke sem pridobil tudi iz pogovorov s člani Slakove družine, pa tudi režiser Brane Kopač mi je marsikaj koristnega namignil,“ je povedal Končar in dodal, da je z veseljem napisal besedilo. „Sam sem mnenja, da bi se morali o Slaku učiti v šoli, če bi kot narod dali kaj nase. Tako kot se učimo o Prešernu.“ Kot je dodal, bi morali biti te pozornosti v osnovni šoli deležni tudi Avseniki.

Slavko Avsenik ml., igralci ter sinova Slavko in Robert Slak
Slavko Avsenik ml., igralci ter sinova Slavko in Robert Slak © Tomaž Levstek
Sin Lojzeta Slaka, Slavko Slak je pred premiero predstavil potujočo razstavo „Moje plošče so moje knjige“, ki je prvi del širše zasnovane razstave o velikanu narodnozabavne glasbe Lojzetu Slaku. Razstava se je prvič ustavila v Ljubljani, tokrat v Domu sv. Vida v Šentvidu nad Ljubljano, in je bila na ogled na dan kulture, 8. februarja od 10. do 19. ure. „Na razstavi je predstavljenih in prikazanih vseh 55 originalnih očetovih plošč, zgoščenk in kaset. Ime za razstavo je dal oče sam že pred leti, ko so ga spraševali, kdaj bo napisal kakšno knjigo in je odgovoril: „To so moje knjige. Moje plošče so moje knjige.“ In res je tako, vsaka plošča je svoja zgodba, ki je nastala ob svojem času. Upam, da bo potujoča razstava prišla v stalno razstavo, mogoče že čez leto in pol v muzeju Lojzeta Slaka, ki je v pripravi,“ je povedal Slavko Slak in izrazil veselje, da ljudje razstavo vedno sprejemajo z navdušenjem.

Naslednje predstave "En godec nam gode" bodo 18. in 25. februarja ter 4., 8. in 11. marca 2017 ob 19.30 v Ljudskem domu Šentvid nad Ljubljano, karte je mogoče rezervirati na tel. št. 031 725 470 (Ida Bečan).

Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (photo: Vatican News) Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (photo: Vatican News)

Slovesni začetek pontifikata Leona XIV. #video

Vabimo k spremljanju slovesnega obreda, s katerim se začenja pontifikat papeža Leona XIV. Obred poudarja vez z apostolom Petrom in njegovim mučeništvom, ki je spodbudilo nastajajočo rimsko ...

Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc) Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc)

Srečanja: Pot iz brezna steklenice #videopodkast

Alkohol je najbolj razširjena in uradno dovoljena droga pri nas. Vsak dan, zaradi bolezni, povezanih z alkoholom, umreta najmanj dve osebi. Po ocenah imamo v državi vsaj 200.000 alkoholikov. Ko k ...

Skupnost Do nebes (photo: ARO) Skupnost Do nebes (photo: ARO)

Skupnost Do nebes

V času, ko mladi vse več vsebin spremljajo s pomočjo spleta, sta Živa Dobrovoljc in Bina Rednjak začeli z ustvarjanjem nečesa, kar presega virtualnost. Oblikovali sta skupnost mladih deklet, ki ...