Štefan IskraŠtefan Iskra
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Meta PotočnikMeta Potočnik
5ra (foto: Rok Mihevc)
5ra

Nič se ne splača! Kaj bodo pa drugi rekli!

Slovenija | 02.02.2017, 18:00 Nataša Ličen

To sta le dva od številnih virusov, ki jih imamo tudi Slovenci. Prepoznate simptome? Ker živimo pod vplivom stranskih učinkov omenjenih virusov, pogosto ne upamo biti, to kar smo, ne delamo, kar nas veseli, vsaj tako ne, kot bi, če se ne bi vedno ozirali na mnenja in pripombe drugih. Mnogi rečejo, da nimajo teh virusov. Pa to res drži, ste resnično svobodni in zvesti sebi? Te vsebine so vznemirjale mlado dekle, ki je napisalo celo knjigo. Povabili smo jo v Mladoskop.

Med ostalimi bolj razširjenimi virusi Slovencev so tudi: »Še to spijemo pa gremo« ali »Vse je tako daleč«. Slovenci se ne maramo premikati. Iz Vrhnike do Ljubljane se nam je tako težko premakniti na recimo nek seminar, dogodek, ki nas drugače zanima, bi šli, ampak ... je predaleč, rečemo pogosto." Viruse Slovencev je zbrala in podrobneje opisala naša mlada sogovornica Petra Škarja, ki o sebi pravi, da je radovedna »skodranka«, ki zelo rada potuje in je zaljubljena v naravo. Na potovanjih odkriva skrivnosti življenja, se poglablja vanje in jih redno zapisuje. Tako nastajajo tudi njene knjige. Izšle so že tri, četrta je tik pred izidom.

5ra
5ra © Rok Mihevc

Česar nas niso naučili v šoli

Petra Škarja: »Bila sem pridna učenka, s peticami in priznanji, mislila sem, da to zadostuje. Ko pa sem vstopila na trg dela, pa sem spoznala, da za uspešno delo potrebujem tudi veščine, kot so, čustvena in duhovna inteligenca, komunikacija, sposobnost zaznav, povezovanj in podobno. Zato je pomembno, da otroke naučimo, da je treba poleg formalne izobrazbe pridobivati tudi omenjene veščine. Treba je dati vstran prepričanja, kot je, nič se ne splača. Otroci se morajo naučiti razmišljati s svojo glavo. V realnosti moramo biti kreativni, iznajdljivi, podjetni. Časi se hitro spreminjajo, miselnost pa v hitrosti sprememb zaostaja.«

Ameriški milijonarji so spregovorili

»Prihajamo v obdobje, ko začenjamo razumevati, kako nujna je podjetnost. Podjetni smo od otroštva. Vsak otrok želi ustvarjati in ustvarja ves čas, verjame v svoj izdelek ter, ko ga izdela, je nanj ponosen. Pomislimo, kako rad ga pokaže drugim? Takšni smo kot otroci, potem pa se ta podjetnost izgublja v sledenju navodil drugih. Ne čakajmo na priložnosti, mi jih poiščimo. Radi prelagamo odgovornost in krivimo šefa, državo, … ne znamo sami prevzeti odgovornosti. V Sloveniji smo vajeni tekmovalnosti. Kaj, če bi raje sodelovali. Poskrbeti je treba najprej zase in potem za druge, ker če ne poskrbimo zase, tudi drugim ne bomo mogli pomagati. Bistvena so naša prepričanja, ki izhajajo iz okolja. Zato je tako nujno, da ohranimo izvorno kreativnost oziroma otroško podjetnost, ki je v vsakem. Podjetno osebe prepoznamo od daleč. Velika razlika je, biti podjeten ali biti »sledljivec«.«

Petra Škarja, ko izstopi iz cone udobja
Petra Škarja, ko izstopi iz cone udobja © Osebni arhiv

Najdi svojo srečo in mir

»Vseživljenjski proces je najti svoj notranji mir, ki ni odvisen od zunanjih vplivov. Vsi ga iščemo. Če ostanemo unikatni, edinstveni in to, kar delamo, delamo s srcem, se vedno najde prostor tudi za nas, ne glede na čas ali prostor. Vsak ima svojo borbo, ne sramujmo se je. Ljudje se spreminjamo. Na žalost preveč razmišljamo in premalo čutimo. »Opazuj. Zaznavaj ...«, so me vedno opozarjali. Toda ne bodimo površinski. Ni pomembno le zunanje opazovanje, pomembno je podrobno zaznati tudi vonjave, glasove, občutke. Najpomembneje pa je zaznavanje notranjega stanja, na to pa žal pozabljamo ali nismo dovolj pozorni. Ne pozabimo tudi, da ni tako enostavno ohranjati tisto pristno v nas, ker smo vendarle v sistemu in se mu zelo hitro podredimo.«

Virusi Slovenije

»V Sloveniji imamo veliko virusov. Slovenci imamo, kot logično posledico zgodovine, okolja, vseh okupacij, neka prepričanja, ki smo jih vzeli kot popolne dogme, neizpodbitne resnice, da tako in tako je, in se o njihovi »resničnosti« sploh ne sprašujemo. Ogromne premike bi naredili, če ne bi imeli vseh teh virusov. Poglejmo samo naše športnike, podjetnike, s kakšnimi nagradami se vračajo iz tujine. Kaj vse prejemamo v tako majhni državici, kot je Slovenija. Imamo izjemne ljudi, odličen strateški položaj, naravne danosti, čisto naravo, hrano, vodo, osnovne stvari, za katere se toliko ljudi v svetu bori. Mi imamo vse to zagotovljeno, prešli smo že ta nivo in gremo lahko zdaj višje, k iskanju višjih vrednot, duhovnih resnic, sreče, miru, globine, ker nam je ostalo v Sloveniji zagotovljeno. A, žal se tega premalo zavedamo. Mi dejansko živimo v biseru sveta, ki nam nudi ogromno priložnosti.«

Petra Škarja
Petra Škarja © Osebni arhiv

Slovenija, Sociala, Oddaje
Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv) Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv)

Kaj bo škof Jamnik podaril Trumpu?

Oči svetovne javnosti so danes uprte v Washington, kjer bo republikanec Donald Trump prisegel na položaj predsednika ZDA, ki ga je zasedal že med letoma 2017 in 2021. Slovesnosti bodo potekale ves ...

Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc) Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc)

O miru po Trumpovo in še čem…

Donald Trump je že prvi dan svojega drugega mandata na čelu ZDA podpisal vrsto izvršnih odredb in ukazov. Če bo izkoristil minimalno prevlado republikancev v kongresu, lahko marsikaterega uzakoni, ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...