Jure SešekJure Sešek
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović
Mepi osvobaja (foto: gcc)
Mepi osvobaja

Tudi brez telefona lahko preživimo

Slovenija | 26.01.2017, 18:00 Nataša Ličen

Do takšnega spoznanja so prišli celjski dijakinje in dijaki, ko so preživeli nekaj dnevno pustolovščino sredi narave. Za vse so poskrbeli sami, najprej z načrtovanjem poti, oskrbo hrane, pripravo opreme in nato seveda z izpeljano odpravo nekaj dnevnega bivanja v sredogorju. Pustolovščina je del svetovno priznanega programa osebnostnega razvoja MEPI, ki mlade spodbuja h kakovostnemu preživljanju prostega časa in jim pomaga odrasti v odgovorne in samozavestne ljudi, pripravljene na življenjske izzive. V lanskem šolskem letu so k programu, ki je v Sloveniji drugače prisoten že več kot desetletje, pristopile tudi nekatere celjske šole.

Med ustanovitelji zanimivega mladinskega programa je princ Filip, vojvoda Edinburški, ki je tudi častni pokrovitelj. MEPI mladim posameznikom omogoči, da z mentorjem oblikujejo svoj program, prilagojen svojim sposobnostim in željam. Program se odvija v treh stopnjah zahtevnosti, na koncu posamezne stopnje so mladostniki nagrajeni z bronastim, srebrnim in z zlatim priznanjem. Posebnost izvajanja programa v Celju pa je nedvomno zelo dobro povezovanje med MEPI šolami, skupna koordinacija ter organizacija priprav udeležencev in poskusnih ter pustolovskih odprav. Največ udeležencev v programu MEPI v letošnjem šolskem letu prihaja in Gimnazije Celje -Center, od koder so bile tudi sogovornice Mladoskopa.

Dobre volje ni manjkalo
Dobre volje ni manjkalo © gcc

Deja Kuhar, skrbnica MEPI-ja na celjskem: »Mepi je program za mlade med 14 in 25 letom starosti, skrbi za to, da mladi aktivno preživljajo svoj prosti čas. Udejstvujejo se na štirih področjih, na področju prostovoljstva, športa, veščin in odprav. Glavni namen pa je mlade naučiti postaviti cilje v življenju, jih naučiti odgovornosti in da ne bi obupali že ob prvih ovirah. Prvi rezultati so pri mladih že vidni. Razvijajo se v bolj odgovorne, v bolj motivirane osebe.«

Program aktivno podpira tudi Mestna občina Celje, ki je v programu spoznala zanimivo neformalno obliko dopolnjevanja mladinskih aktivnosti v mestu.

Spoznavanje sebe in sprejemanje drugih
Spoznavanje sebe in sprejemanje drugih © gcc

Prof. Marjeta Brežnik, koordinatorica in mentorica programa MEPI v Gimnaziji Celje – Center: »Mladim smo želeli dati priložnost neformalnega, izkustvenega načina učenja. Pri MEPI-ju nas je pritegnilo prav to, da program ni tekmovalen in da mladim omogoča osebnostni razvoj, s tem si izoblikujejo boljšo samopodobo. Naučijo se vztrajati, da je treba vsako stvar, ki jo začnemo, dokončati.«

»Brez telefonov vsekakor lahko preživimo.« Tako so dejala dekleta in dodala: »Zakaj jih potem tako pogosto uporabljamo? Morda zaradi občutka osamljenosti. S telefonom nismo nikdar sami. Tudi, ko nastopijo težave, se priključimo nanj in težave lahko izzvenijo. Zavedamo se odvisnosti od telefonov. In, »mepijevci« zato nekajdnevno odsotnost od telefona, izrabimo kot za nekakšno čistilno akcijo. To, da smo nekaj dni brez telefona, naredi med nami odnose pristnejše."

Mepi osvobaja
Mepi osvobaja © gcc

Nina Jazbec:«V življenju je zelo pomembna komunikacija, organizacija in sodelovanje z drugimi.« Lara Božak:«Kjer je volja, tam je pot, vse se lahko premaga. Čudoviti so naši odnosi v skupinah, veliko je smeha, humorja. Delo si porazdelimo in tako lažje premagujemo izzive.« Špela Ravnikar:«Skozi ta program smo se resnično naučili, da so ovire le del življenja. V življenju lahko preskočimo vsako oviro, da pridemo do končnega cilja." Rebeka Kovše:«Lahko smo takšni, kot smo. MEPI nam omogoča, da se še bolje spoznamo.«

Program MEPI uvaja mlade v način življenja, ko so si v medsebojnih odnosih bližje. Tudi v vsakdanjem življenju izkušnje iz MEPI-ja s pridom uporabijo. Zavedajo se, da so sami koordinatorji svojih odločitev. Zato so tudi naše mlade sogovornice ob sklepu pogovora za oddajo Mladoskop v en glas vzkliknile poslušalcem nekakšno geslo MEPI-ja: »V tebi je več, kot si misliš.«

Slovenija, Oddaje
Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...