Muzikal ll. gimanzije MB
VIDEO: Sanjajmo, vendar ne oddaljeno od realnosti
Slovenija | 19.01.2017, 18:00 Nataša Ličen
Dijaki English Student Theatra II. gimnazije Maribor so sklenili večdnevno gostovanje v Cankarjevem domu v Ljubljani z muzikalom Alica v Čudežni deželi. Ob eni od zadnjih predstav, ki je bila tako kot ostale povsem razprodana, smo jih obiskali tudi za oddajo Mladoskop.
Gre za fantazijski muzikal, poln humorja, besednih iger, virusa domišljije in obilice kultne glasbe. Zasnovan je po istoimenski knjižni predlogi Lewisa Carrolla iz leta 1865. Gre za mojstrsko literaturo igrivih nesmislov, s katerimi Carroll načenja resna matematična, logična, filozofska in življenjska vprašanja. Nadvse priljubljeno delo je v šestdesetih in sedemdesetih letih prejšnjega stoletja doživelo pravo obuditev. Veliko umetnikov in glasbenih ustvarjalcev tistega časa je našlo inspiracijo v zgodbi o deklici, ki nekega popoldneva zaspi na pikniku ob reki Temzi v viktorijanski Angliji. Zaradi tega so za slovenski prostor pripravili glasbeno popotovanje skozi največje uspešnice rock & rolla glasbenih legend, kot so zasedbe The Beatles, The Who, Jefferson Airplane, Queen, The Rolling Stones, Talking Heads, Earth Wind and Fire, Tom Waits, Tom Jones, Nancy Sinatra in mnogih drugih. Muzikal ima dve dejanji in je v angleškem jeziku s slovenskimi podnapisi.
Ivan Lorenčič, ravnatelj II. Gimanzije Maribor in producent muzikala Alica v čudežni deželi: »To je zgodba, ki zahteva ogromno dela. Mladi igralci se ob njej naučijo odgovornosti. Zavedo se, da kar si v življenju zadamo, moramo izvesti. Vse to bodo prenašali potem tudi naprej v življenje. Mladi obenem tudi spoznajo in vidijo, da pride do rezultata samo s trdim delom. V Cankarjevem domu gostujemo zdaj že sedmo leto, v naši gimnaziji imamo že petindvajset letno tradicijo uprizarjanja muzikalov. Več kot 100.000 gledalcev je v teh letih videlo naše predstave. Kar nekaj priznanih ustvarjalcev je izšlo iz naših muzikalov in potem tudi poklicno stopilo na oder, kot igralci ali drugače vpeti v umetnost. Na naši gimnaziji imamo tudi Šolo muzikalov, tako da so za naše predstave avdicije zelo resne.«
Maja Pihler Stermecki, umetniški vodja, koreografinja muzikala Alice v čudežni deželi: »Rezultati muzikala so za srednješolsko starost mladih igralcev velik dosežek. Ples, petje in igra na odru, vse je odlično. Veliko delamo na povezovanju in teamskem delu. Muzikal je zelo kreativna stvar, mnogo mladih nima izkušnje s plesom, s koreografijo pa sploh ne. Petje je bolj popularno. No, pri nas tako dobijo vse osnove odrskih veščin. Ker se z rezultatom ne obremenjujejo toliko, vse to spoznavajo skozi igro in druženje. To je verjetno tudi ena od večjih kakovosti našega dela, in to se na odru čuti, ko pride do izraza vsa ta njihova mladostna energija. Predstava nas uči, da moramo vedno obdržati otroka v sebi.«
Mladi igralci Lara, Sara, Rahela in Gaj: »V gledališču se združujeta realnost in iluzija. Čudežna dežela so kot sanje. Naša predstava je domišljijski svet, v katerega pobegnemo in v katerem odigramo domišljijske like in se ob tem sprostimo. Predstava nas uči, da si svet lahko naredimo podobnega sanjam. Nič ni narobe, če se zatekamo v sanje, da se le ne oddaljimo preveč od realnosti. V predstave vložimo ogromno časa in dela, marsičemu se ob tem odpovemo, tudi poletnim počitnicam, zabavam ob rojstnih dnevih in podobnemu. Aplavzi po predstavah nam poplačajo vse vloženo in so največja nagrada, ki jo lahko prejmemo.«