Škofje iz Egipta na ad limina
Cerkev po svetu | 07.02.2017, 09:00 Marta Jerebič
Vatikanu se te dni na obisku ad limina apostolorum mudijo škofje iz Egipta. Katoličani tam predstavljajo 0,28 odstotkov prebivalstva oz. 240 tisoč vernikov. Večina med njimi je koptov.
Prve takšne skupnosti v Egiptu so se oblikovale v 17. stoletju kot sad oznanjevanja frančiškanov, ki so leta 1630 ustanovili misijon v Kairu. Kmalu so za njimi prišli še jezuiti. Na začetku 20. stoletja je število koptskih katoličanov začelo naraščati in postali so najštevilčnejša katoliška skupnost v Egiptu.
S koptskimi pravoslavnimi verniki imajo koptski katoličani skupno aleksandrinsko bogoslužje in možnost, da k duhovništvu pristopijo poročeni možje. Enako ne velja za škofe. Razlikujejo pa se v kristologiji in vlogi, ki jo pripisujejo rimskemu škofu. Koptska Cerkev se je skupaj z drugimi vzhodnimi Cerkvami od latinske in grške ločila po Kalcedonskem koncilu, sklicanem leta 451. In sicer, ker je le-ta zavrnil monofizitizem, heretični nauk, ki je priznaval zgolj božansko naravo Jezusa Kristusa, medtem ko je zavračal njegovo človeško naravo.