Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

Škofje iz Egipta na ad limina

Cerkev po svetu | 07.02.2017, 09:00 Marta Jerebič

Vatikanu se te dni na obisku ad limina apostolorum mudijo škofje iz Egipta. Katoličani tam predstavljajo 0,28 odstotkov prebivalstva oz. 240 tisoč vernikov. Večina med njimi je koptov.

Prve takšne skupnosti v Egiptu so se oblikovale v 17. stoletju kot sad oznanjevanja frančiškanov, ki so leta 1630 ustanovili misijon v Kairu. Kmalu so za njimi prišli še jezuiti. Na začetku 20. stoletja je število koptskih katoličanov začelo naraščati in postali so najštevilčnejša katoliška skupnost v Egiptu.

S koptskimi pravoslavnimi verniki imajo koptski katoličani skupno aleksandrinsko bogoslužje in možnost, da k duhovništvu pristopijo poročeni možje. Enako ne velja za škofe. Razlikujejo pa se v kristologiji in vlogi, ki jo pripisujejo rimskemu škofu. Koptska Cerkev se je skupaj z drugimi vzhodnimi Cerkvami od latinske in grške ločila po Kalcedonskem koncilu, sklicanem leta 451. In sicer, ker je le-ta zavrnil monofizitizem, heretični nauk, ki je priznaval zgolj božansko naravo Jezusa Kristusa, medtem ko je zavračal njegovo človeško naravo.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak) p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...