Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Rok MihevcRok Mihevc
Republika srbska (foto: ARO)
Republika srbska

Sporni praznik Republike Srbske še zaostruje napetosti

Svet | 09.01.2017, 15:40

V Republiki srbski s številni slovesnostmi zaznamujejo dan Republike srbske, čeprav je ustavno sodišče Bosne in Hercegovine ta praznik prepovedalo. Nespoštovanje odločitev ustavnega sodišča kritizira tudi večji del mednarodne skupnosti in ob tem opozarja na vse večji razdor v državi. V Banja Luki so sicer ta dan praznovali tudi prejšnja leta, a ob 25-letnici Republike srbske napovedujejo največje slavje do zdaj.

Ustavno sodišče BiH je v začetku decembra lani zavrnilo referendum, ki so ga 25. septembra izvedli v Republiki srbski. Po mnenju sodišča je bil referendum, na katerem so odločili, da 9. januar ostane dan Republike srbske, v nasprotju z ustavo.

V Banja luki pa danes kljub temu proslavljajo s paradami in kot pravijo, so ustavnemu sodišču ugodili s tem, ko so sprejeli poseben zakon, da 9. januar ne bo več pravoslavni cerkveni, ampak ne verski in ne obvezni praznik.

»Dejali so da je ta ureditev za bosanske prebivalce problematična, ker 9. januar kot dan Republike Srbske sovpada z njihovim verskim praznikom in so zato prizadeti. Mi smo v zakon zapisali, da se dan republike praznuje kot dela prost dan. Ampak je zanje tudi to problematično,«je povedal predsednik Republike srbske Milorad Dodik. Datum praznovanja je obeležitev enostranske odločitve iz leta 1992, ko je bila znotraj BiH razglašena Republika srbska, kar je bil eden ključnih povodov za vojno. Referendum in praznovanje še posebej Bošnjaki označujejo za kršitev in grobo kršitev daytonskega sporazuma, destabilizacijo države in celotne regije ter uvod v poskus odcepitve. Ob začetku praznovanj je ponovil, da lahko srbska entiteta ostane v BiH le, če se vsa oblast vrne entitetam.

»Republika srbska je odločena živeti svoje življenje kot država, odločena je tudi skladno z daytonskim sporazumom izvajati svoje izvorne pravice,« je izjavil Dodik.

Slovesnosti se udeležujejo tudi srbski predsednik Tomislav Nikolić in nekateri ministri srbske vlade, prav tako sta v Banja Luki srbski princ Aleksandar Karađorđević in poglavar srbske pravoslavne cerkve Irinej. Slednji je ob prihodu izjavil, da je Republika srbska božja stvaritev, ki je nastala, da bi Srbi preživeli.

»Na seji vlade sem že dejal, da tisti, ki želijo, lahko gredo, tisti, ki ne želijo, jim ni treba. To je svobodna odločitev članov vlade. Srbija mora ohranjati integriteto Bosne in Hercegovine, enako kot varuje integriteto Republike Srbske. ...Vem pa, da to sporočilo delu Srbov ni všeč,« pa je o udeležbi na praznovanjih dejal srbski premier Aleksandar Vučić.

Ob prazniku je Dodik pripravil tudi sprejem za visoke goste, na programu je svečana akademija. V središču Banja Luke bodo danes še številni koncerti.

Svet, Evropska Unija
 (photo: Vatican Media)  (photo: Vatican Media)

Kje bo živel Leon XIV.?

Papež Leon XIV. naj bi imel namen živeti v Apostolski palači. Vendar stanovanje prej potrebuje prenovo. Sveti oče si je prostore ogledal po nedeljskem opoldanskem nagovoru, ko so sneli pečat z ...

Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media) Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media)

Pogled redovnikov in redovnic na novega papeža

V zgodovini je bilo kar nekaj papežev iz vrst redovnikov. Zelo znan je papež Gregor Veliki, ki je bil benediktinski menih, in je med svojimi številni reformami spodbujal tudi petje t.i. ...