Oborožena skrajneža
Radikaliziranih islamistov v Italiji manj kot drugod na stari celini
Svet | 08.01.2017, 08:00
Radikaliziranih islamistov je v Italiji manj kot drugod v Evropi, čeprav na Apeninskem polotoku nimajo učinkovite strategije za preprečevanje terorizma. Vrh vlade v Rimu je nedavno predstavil številke, ki to potrjujejo.
Premier zahodne sosede Slovenije Paolo Gentiloni, notranji minister Marco Minniti ter vodja komisije, pristojne za radikalizacijo in ekstremizem, Lorenzo Vidino so o tej problematiki spregovorili pred dnevi na skupni novinarski konferenci. Slednji je med drugim poudaril, da v Italiji ni videti enakih ravni ali intenzivnosti islamske radikalizacije kot v državah na severu Evrope. Po njegovem je razlog ta, da večina muslimanov v Italiji pripada prvi generaciji priseljencev. Drugod ekstremistična propaganda priteguje drugo in tretjo generacijo muslimanskih priseljencev. Kot je naštel Vidino, je Francija dokumentirala več kot 1400 tujih borcev, Nemčija 1000, Belgija 650, Italija le nekaj več kot 100. Njegova komisija je še ugotovila, da tradicionalne represivne metode v boju proti islamističnemu terorizmu ne zadostujejo. Italija bi morala namesto tega vlagati v preventivne ukrepe in deradikalizacijo tujih borcev in mladih, na katere v predkriminalni fazi postanejo pozorne socialne službe.
Minniti je omenil teroristično programsko opremo, ki mlade pritegne prek svetovnega spleta. Kot je dodal, boj ne more biti omejen na eno samo držav. Zgraditi je treba zaščitno mrežo, tako Minniti, ki mora biti rezultat sodelovanja med vladami in glavnimi ponudniki spletnih storitev.
Gentiloni je, tako kot že marsikdo pred njim, posvaril pred enačenjem fenomena migracij in teroristične grožnje. "Zavedamo se, da moramo biti zelo previdni, saj obstaja možnost uresničitve te grožnje, a to ne sme preprečiti oblikovanja učinkovitejše migracijske politike, ki vključuje tudi človekoljubnost. V to smer gleda vlada," je dodal italijanski premier.