Štefan IskraŠtefan Iskra
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Meta PotočnikMeta Potočnik

Kultura ima v sebi še vedno veliko svežega soka

Slovenija | 09.02.2017, 09:35

Ob slovenskem kulturnem prazniku je statistični urad objavil podatke o dogodkih v kulturi v letu 2015. V gledališčih, koncertnih dvoranah, kulturnih domovih in muzejih so zabeležili 26 tisoč 200 prireditev, založbe so izdale več kot 5 tisoč 400 knjig in brošur, od tega skoraj 1670 leposlovnih del. Država je za kulturne storitve v istem letu namenila 133 evrov na prebivalca, kar je 6 evrov manj kot leto prej. Vsak prebivalec je za kulturo porabil povprečno 157 evrov - enako kot v letu prej.

V slovenskih gledališčih je bilo leta 2015 uprizorjenih več kot 6.500 predstav - 83 odstotkov je nastalo v lastni produkciji, 17 odstotkov je bilo gostujočih. Uprizoritve si je ogledalo sčabih 850.400 gledalcev, od tega 49 odstotkov dramske predstave. Poklicni orkestri in zbori so v svojih matičnih hišah izvedli 170 koncertov, ki jih je obiskalo skoraj 101.100 poslušalcev. Zazvenelo je 1860 glasbenih del, od tega 42 del slovenskih skladateljev, 223 koncertov je bilo izvedenih na gostovanjih. Filmarji so ustvarili 22 celovečernih filmov, 13 igranih in devet dokumentarnih ter 67 kratkometražnih in srednjemetražnih filmov. V Sloveniji je leta 2015 delovalo 58 kinematografov, v katerih si je filme ogledalo dobra dva milijona gledalcev. Muzeji, galerije in likovna razstavišča so pripravili približno 3 tisoč 500 razstav, ki so privabile 2 milijona 600 tisoč obiskovalcev, od tega 612 tisoč mladih. Kulturni domovi so pripravili nekaj manj kot 15 tisoč 800 kulturnih dogodkov. Od tega je bila približno četrtina glasbenih, malo manj kot četrtina filmskih in video predstav. Vseh prireditev se je udeležilo več kot štiri milijone obiskovalcev. Založbe so leta 2015 izdale skoraj 1670 naslovov leposlovja, od tega 901 izvirno slovensko delo in 767 prevodov. V splošne knjižnice je bilo vpisanih skoraj 479 tisoč 500 članov, kar je nekaj več kot 23 odstotkov prebivalcev. Izposojenih je bilo 25 milijonov 800 tisoč enot knjižničnega gradiva.

"Kultura je razpredena zelo na široko in da ima še vedno v sebi veliko svežega soka," meni Jože Bartolj, ki ureja kulturne vsebine na Radiu Ognjišče. Prepričan je, da je 8. februar eden najpomembnejših državnih praznikov, zato bi si bilo ob njem vredno izrekati čestitke. Ob tem bi se morali po njegovem zavedati več stvari. "Da smo kljub globalizaciji še vedno Slovenci, da se kljub močnejšim in številčnejšim jezikom še vedno pogovarjamo slovensko, da prebiramo knjige v našem jeziku, da prepevamo naše pesmi, da nam igralci dramska besedila sporočajo v jeziku, ki ima dvojino. Verjamem, da je 8. februar velik dan, da je navdih za naprej, da je to praznik, ki lahko s časom je pridobiva na svojem pomenu."

Slovenija
Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv) Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv)

Kaj bo škof Jamnik podaril Trumpu?

Oči svetovne javnosti so danes uprte v Washington, kjer bo republikanec Donald Trump prisegel na položaj predsednika ZDA, ki ga je zasedal že med letoma 2017 in 2021. Slovesnosti bodo potekale ves ...

Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc) Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc)

O miru po Trumpovo in še čem…

Donald Trump je že prvi dan svojega drugega mandata na čelu ZDA podpisal vrsto izvršnih odredb in ukazov. Če bo izkoristil minimalno prevlado republikancev v kongresu, lahko marsikaterega uzakoni, ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...