Večina operaterjev že marca v podražitve paketov s televizijo
Slovenija | 07.02.2017, 13:03
Medijska hiša Pro Plus je uresničila napovedi iz lanske jeseni in ugasnila oddajanje svojih najbolj gledanih programov POP TV in Kanal A znotraj omrežja prizemnih oddajnikov. Od sredine januarja ju tako ni več mogoče spremljati brezplačno prek navadnih sobnih ali strešnih anten, dosegljiva sta le prek ponudnikov kabelske, IP- in satelitske televizije. Operaterji Telekom Slovenije, T-2 in Simobil so že napovedali, da bodo marca podražili tiste svoje širokopasovne fiksne pakete, ki vključujejo tudi ponudbo televizijskih programov. Takšno ukrepanje so prej ali slej pričakovali v Zvezi potrošnikov Slovenije, a jih je hitrost vseeno nekoliko presenetila.
Največji operaterji v Sloveniji, za zdaj z izjemo Telemacha, so kot razlog za podražitev svojih širokopasovnih fiksnih paketov za tri evre na mesec navedli spremembe poslovnih modelov nekaterih izdajateljev televizijskih programov. "Ko je Pro Plus napovedal, da bo začel zaračunavati operaterjem in ko smo izvedeli za ceno, približno 3 evre prvo leto, se je zdelo, da operaterji tega ne bodo mogli požreti. Če bi, bi se zdaj spraševali, zakaj smo do zdaj plačevali 3 evre preveč, če rečem v šali. A dejstvo je, da smo pričakovali, da bodo vse skupaj zamaknili nekako proti pomladi," je v pogovoru za Radio Ognjišče razmišljal Boštjan Okorn iz Zveze potrošnikov Slovenije. Opozoril je na popolnoma izrojen trg medijskih vsebin pri nas. "V teh trenutkih, ko se dražijo storitve, še posebej, če se pri vseh podobno, ugotovimo, da potrošnik nima prave konkurence kabelskih in IP-televizij."
Kot je pojasnil Okorn, je v ostalih državah prek anten mogoče ujeti nekaj 10, tudi več kot 50 programov, med njimi so nekateri plačljivi, a so tisti, ki jih potrošnik želi gledati. V paketih pri nas medtem ni osnove, ki bi jo nadgrajevali. Posebnost v Sloveniji so po njegovih besedah športni programi. "Ne želim zahtevati, da nam to vsebino zaračunavajo dodatno. A nekdo teh športnih programov ne gleda, ga ne zanimajo, pa mora vseeno plačevati naročnino tudi nanje. Morda bi raje plačeval za programe iz kakšne druge, bolj eksotične države, morda dokumentarne programe, a mu jih operaterji ne ponujajo."
Problem je, tako Okorn, tudi dejstvo, da je večina potrošnikov naročena na trojčke, torej televizijo, internet in fiksni telefon, nekateri celo na četverčke, ki vključujejo še storitve mobilne telefonije. Ker operaterji samostojni internet s spodobnimi hitrostmi ponujajo za sorazmerno višjo ceno, potrošniku prav veliko zunaj teh paketov ne preostane. "Mislim, da je veliko zamujenega. Kar se tiče oddajanja prizemne televizije, je dejstvo, da do zdaj sploh ni bilo dovoljeno, da bi ponudnik tja vključil tudi plačljivi program. To je bila prva napaka. Veliko več bi bilo treba narediti tudi za promocijo prizemne televizije." Okorn je še prepričan, da bi se morale v nadzor vključiti ustrezne ustanove.