Od petka do petka od 27. januarja do 3. februarja 2017
| 04.02.2017, 10:08
5. teden v letu 2017 je minil v znamenju praznika Jezusovega darovanja v templju pa tudi sprejema slovenskih rokometašev, ki so na svetovnem prvenstvu v Franciji po dramatični končnici tekme s Hrvaško osvojili bronasto medaljo. Seveda pa nismo mogli mimo prodaje Cimosa in obiska delegacije državnega zbora v Vatikanu pri papežu Frančišku.
S svečnico smo sklenili božični čas
V četrtek smo obhajali praznik Jezusovega darovanja v templju ali svečnico, ki je povezan tudi z redovništvom in Bogu posvečenim življenjem v Cerkvi. Letos smo tako obhajali že 21. dan posvečenega življenja. Slovenski redovniki in redovnice so bili zbrani z ordinariji posameznih škofij. Slovesnost je bila pri sv. Jožefu v Celju, v župniji Ljubljana – Vič in pri minoritih na Ptuju. Zbrali so se tudi v Ilirski Bistrici za koprsko škofijo, v župnijski cerkvi pri Gradu na Goričkem za murskosoboško in v kapeli Baragovega zavoda v Šmihelu za novomeško škofijo. Škof Andrej Glavan je med drugim povedal: „Kristjan, ki ni večji od učitelja, je poklican ostati v svetu kot »znamenje nasprotovanja«, potrpežljivo oborožen z resnico in ljubeznijo. Prosimo danes za nove duhovne poklice v vseh redovnih skupnostih, da bi pomlajene mogle tudi v prihodnje opravljati svoje poslanstvo pričevanja z življenjem po evangeljskih svetih: uboštva, čistosti in pokorščine. Prosimo pa tudi za vse vernike, da bi sredi sveta spoštljivo a hkrati pogumno živeli in tudi zagovarjali evangeljske vrednote.“ V Sloveniji je leta 2015 delovalo približno 750 redovnikov in redovnic. Upadlo je zlasti število redovnic. Od leta 2005 do leta 2015 za 17 odstotkov.
Poslovil se je duhovnik dr. Drago Klemenčič
Na praznik Gospodovega darovanja v templju, je prag večnosti prestopil duhovnik dr. Drago Klemenčič, dolgoletni snovalec in urednik tednika Družina ter verskega programa televizije Slovenija. Bil je tudi mentor katoliških novinarjev, po srcu pa prijatelj sv. Frančiška in ljubitelj cerkvene glasbe. Družina je pod njegovim vodstvom začela vstopati tudi v širši družbeni prostor, a ne brez groženj in sodnega preganjanja s strani oblasti. Tudi v času demokratizacije je bil kritičen, do tistega dela politike, ki je ohranil partijski način obravnavanja kristjanov. S članki in nasveti je sodeloval tudi v drugem katoliškem tisku od Mavrice do Cerkvenega glasbenika. Drago Klemenčič je leta 1990 prevzel oblikovanje na novo uvedenega verskega programa na TV Slovenija in to delo ohranil do upokojitve. Tudi pozneje je z zanimanjem spremljal razvoj katoliškega tiska in drugih medijev v službi naše krajevne Cerkve.
Papeža v Slovenijo po predsedniku države in vlade povabil tudi predsednik državnega zbora
Predsednik državnega zbora Milan Brglez se je z delegacijo v sklopu delovnega obiska v Vatikanu sestal s papežem Frančiškom in dekanom kardinalskega zbora, kardinalom Angelom Sodanom. Govorili so tudi o vprašanju arbitraže o meji med Slovenijo in Hrvaško, pri čemer Brglez pričakuje, da bo Vatikan odigral določeno vlogo. V delegaciji sta poleg Brgleza bila še poslance SMC Mitja Horvat in predsednica NSi Ljudmila Novak.
Brglez je po predsedniku države in vlade Borutu Pahorju in Miru Cerarju še tretjič izrekel vabilo papežu naj obišče Slovenijo. Iz Frančiškovega odziva ni bilo mogoče razbrati pozitiven ali negativen odgovor na povabilo, "je pa vsekakor bil zelo vesel potice", je Brglez dejal za naš radio.
Ob obisku Papeškega sveta za kulturo pa je Novakova izpostavila problem financiranja osnovnega šolstva, konkretno izpolnjevanje odločbe, ki še ni izpolnjena. Izpostavila je tudi pričakovanje NSi, da bo v Sloveniji postalo normalno, da bomo kristjani v parlamentu lahko izpovedovali svoja verska čustva in vrednote. Želi si še, da bi molitveni zajtrk, ki so ga začeli organizirati v parlamentu, postal del te normalnosti.
Nadzor na mejah schengna še ostaja
Članice EU so podprle trimesečno podaljšanje nadzora na nekaterih mejah v schengenskem prostoru, tudi na meji med Slovenijo in Avstrijo. Ukrepu je nasprotovalo pet držav, poleg Slovenije še Slovaška, Grčija, Madžarska in Poljska. Odločitev bo dokončno potrjena prihodnji teden.
Evro že deset let plačilna valuta Slovenk in Slovencev
Slovenija je uradno obeležila 10-letnico uvedbe evra kot nacionalne valute. Zamenjava je bila zelo uspešna, zlasti zaradi skupnega cilja vseh. V teh turbulentnih časih, tudi za skupno evropsko valuto, je po mnenju govorcev iz slovesnosti v Ljubljani nujno nadaljnje povezovanje. Le s sodelovanjem se bomo zavarovali proti skupnim grožnjam, je poudaril slavnostni govornik, predsednik Evropske centralne banke Mario Draghi. Pozitivno je valuto evro ocenil tudi predsednik države Borut Pahor.
Bo po dogovoru med Slovenijo in Hrvaško prišlo do prodaje Cimosa?
Slovenski gospodarski minister Zdravko Počivalšek in hrvaški minister za državno premoženje Goran Marić sta dosegla dogovor glede dolga Cimosa na Hrvaškem - dolg bo odkupila DUTB, in za to odštela sedem milijonov evrov. Ureditev tega vprašanja je bil glavni odložni pogoj pri prodaji Cimosa italijanskemu skladu Palladio Finanziaria, ki sedaj mora storiti zadnji korak, torej se za nakup odločiti. Zadovoljni nad dogovorom med stranema so tudi v sindikatu SKEI. Predstavnik obalne enote sindikata Sašo Ristič je za naš radio dejal, da jih dogovor veseli predvsem zaradi ohranjanja delovnih mest na Obali.
Ob vsem tem se v poslanski skupini SDS sprašujejo, zakaj vlada s slovenskimi davkoplačevalskimi sredstvi financira socialne programe oziroma delovna mesta na Hrvaškem? Teh je v hrvaškem Cimosu približno 1200. Drugo vprašanje, ki se postavlja SDS, pa je politični vpliv posameznih ministrov na delovanje in odločitve slovenske slabe banke, ki bi morala delovati samostojno in neodvisno.
Socialni partnerji s pomisleki o zakonodajnih spremembah v zdravstvu
Socialni dialog o predlogu zakona o zdravstvenem varstvu, ki je bil na zadnji seji pred člani Ekonomsko socialnega sveta se bo nadaljeval na pogajalski skupini. Tako je po ponedeljkovi seji sporočila ministrica Milojka Kolar Celarc. Sindikati imajo pomisleke pri omejitvi trajanja bolniške odsotnosti z dela, delodajalci pa ne želijo novih bremen za gospodarstvo. Igor Knez iz Gospodarske zbornice Slovenije je med drugim poudaril, da želijo analize, na podlagi katerih je bil pripravljen zakon o zdravstvenem varstvu. Zakonski predlog je po besedah predsednika Obrtno-podjetniške zbornice Branka Meha "bolj podoben finančni kakor zdravstveni reformi". Tudi regresni zahtevki po njegovem opozorilu niso urejeni tako, kot želijo v zbornici. Sicer pa je začela v minulem tednu teči 45-dnevna javna obravnava o reformnih zakonih s področja zdravstva. Koalicija se strinja s ključnimi rešitvami, ki jih ta prinaša, skrbi pa so zlasti glede košarice pravic. Opozicija pa je do reforme precej kritična.
Računsko sodišče štirim bolnišnicam izdalo mnenje s pridržkom
Računsko sodišče je o pravilnosti sklepanja pogodb civilnega prava za opravljanje zdravstvenih storitev v letih 2012 in 2013 štirim bolnišnicam izreklo mnenje s pridržkom, in sicer Bolnišnici za ginekologijo in porodništvo Kranj, Splošni bolnišnici Trbovlje, Splošni bolnišnici Brežice in Bolnišnici za ženske bolezni in porodništvo Postojna. Kranjska porodnišnica je med drugim sklepala pogodbe z zdravstvenimi delavci brez soglasij delodajalca. Trboveljska bolnišnica pa je pogodbe z izvajalci zdravstvenih storitev sklepala tudi po uveljavitvi zakona za uravnoteženje javnih financ. Brežiška bolnišnica je po ugotovitvah računskega sodišča v več primerih ravnala v nasprotju s predpisi o javnem naročanju. Postojnska bolnišnica pa med drugim ni izdelala analiz, s katerimi bi dokazala stroškovno upravičenost sklenitve posameznih pogodb.
NSi s poslancem več
Nepovezani poslanec Zvonko Lah, ki je avgusta izstopil iz poslanske skupine SDS, je pristopil v stranko NSi in njihovo poslansko skupino. Ta po novem šteje šest članov, torej toliko kot SD in ZL. Kot je dejal, se je za vstop odločil, ker se z večino poslancev NSi razume in ker pozna veliko članov NSi v svojem lokalnem okolju. Zelo blizu mu je tudi program. Po besedah vodje poslanske skupine NSi Mateja Tonina bo Lah v poslanski skupini prevzel dolžnosti v odboru za infrastrukturo, preiskovalni komisiji o Teš 6, mandatno-volilni komisiji in ustavni komisiji.
Tobačni zakon skozi prvo sito
Parlamentarni odbor za zdravstvo je podprl vladni predlog tobačnega zakona. Največ polemike je izzvalo dopolnilo SD, po katerem bi določbe o uvedbi enotne embalaže umaknili iz zakona in jih prenesli v posebni zakon. Dopolnilo ni zbralo zadostne podpore, kar pa njegove zagovornike ni odvrnilo od podpore zakonu. Predlog vsaj načelno podporo uživa tudi v opozicijskih vrstah. Poslanec NSi Jernej Vrtovec ga je označil za dobronamernega.
Lani smo zabeležili rekordnih 11 milijonov prenočitev
Slovenski turizem je tudi lani beležil rekordne rezultate, in sicer skoraj 11 milijonov prenočitev in visoko rast števila tujih turistov. Prva dama Slovenske turistične organizacije Maja Pak pa pričakuje nadaljevanje rasti turistov ob oblikovanju še bolj atraktivnih produktov. Poudarila je, da je bilo lani vloženo v promocijo največ doslej.
Rast beležijo tudi slovenska naravna zdravilišča, ki jih je v letu 2016 prvič obiskalo preko 700.000 gostov. Zelo dobri rezultati so bili doseženi predvsem v jesensko-zimskem času, ko so zabeležili nadpovprečen obisk tujih gostov.
Bronasti rokometaši doma
Slovenske rokometaše, ki so na svetovnem prvenstvu v Franciji po dramatični končnici tekme s Hrvaško osvojili bronasto medaljo, prvo za slovenske kolektivne športe na Svetovnih prvenstvih v zgodovini, je pred ljubljansko Mestno hišo glasno pozdravilo več tisoč ljubiteljev slovenskega športa. Pred tem jih je sprejel tudi državni vrh. Kapetan Vid Kavtičnik in selektor Veselin Vujovič sta se zbrani množici zahvalila za podporo. Pred tem sta rokometaše v vili Podrožnik sprejela predsednik vlade Miro Cerar in ministrica za izobraževanje, znanost in šport Maja Makovec Brenčič; v imenu igralcev se jima je zahvalil kapetan Vid Kavtičnik in jim podaril reprezentančna dresa, ob tem pa je dejal, da bosta lahko na prihodnjih tekmah navijala v opravi slovenske reprezentance.
Ilka Štuhec je zmagala na superveleslalomu za svetovni pokal alpskih smučark v Cortini d'Ampezzo. To je še peta zmaga trenutno najuspešnejše slovenske alpske smučarke v sezoni in tudi v karieri. Mariborčanka je odlično nastopila že na sobotnem smuku, ko je bila tretja.