Sazas: Združenje SAZAS in Zakon o medijih sta nepovezani realiteti
| 02.02.2017, 11:37
Združenje novinarjev in publicistov se je prejšnji teden odzvalo na dopolnitve medijskega zakona. Med drugim so zapisali in vlado pozvali: "Namesto, da bi se lotila monopolističnih prijemov Sazasa in vanj vnesla red in transparentnost, pikolovsko določa, katero pesem lahko glasbeni urednik zavrti ob kateri uri." Na te besede so se odzvali na Sazasu.
V skladu z zakonom o medijih odgovor Sazasa objavljamo v celoti:
"Zakon o medijih v ničemer ne vpliva na kolektivno uveljavljanje pravic glasbenih avtorjev Združenja SAZAS. Nasprotno - globalna vpetost Združenja SAZAS in spoštovanje visokih mednarodno uveljavljenih standardov kolektivnega uveljavljanja pravic prepoveduje opredeljevanje kolektivne organizacije. oz. lobiranje pri razlikovanju med avtorji zgolj na podlagi nacionalnega porekla.
Združenje SAZAS je namreč kolektivna organizacija, ki uveljavlja pravice vseh avtorjev na glasbenih delih v Sloveniji, ne glede na njihovo nacionalno poreklo. Je mednarodno zastopstvo avtorjev in globalni partner, saj prek bilateralnih pogodb nediskriminatorno uveljavlja pravice 2,5 milijonov avtorjev oz. imetnikov pravic na glasbenih delih, od tega dobrih 6.000 avtorjev prek neposrednih pooblastil.
Kolektivne organizacije regulirajo drugi pravni viri, zlasti Zakona o avtorski in sorodnih pravicah ter nedavno sprejet Zakon o kolektivnem uveljavljanju avtorske in sorodnih pravic (Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo) in - nikakor Zakon o medijih (Ministrstvo za kulturo).
Menimo, da so glasbene kvote odraz nacionalne pripadnosti oz. zrelosti družbe - če, in do kakšne mere so potrebne za ohranjanje in spodbujanje nacionalne / slovenske / ustvarjalnosti, jezika, kulture, vzgoje."