Zdravniki
Sindikati in delodajalci s pomisleki na predlagani zakon o zdravstvenem varstvu
Slovenija | 31.01.2017, 17:05
Socialni dialog o predlogu zakona o zdravstvenem varstvu, ki je bil včeraj pred člani Ekonomsko-socialnega sveta, bo nadaljevala pogajalska skupina. Več pomislekov imajo tako sindikati kot delodajalci. Ti predvsem ne želijo novih bremen za gospodarstvo.
Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je po izredni seji Ekonomsko-socialnega sveta pojasnila, da je predlagani zakon del strukturnih sprememb v zdravstvu. "Predlagamo nov, moderen in celovit zakon, s katerim izboljšujemo sistem predvsem v tistih delih, kjer je analiza pokazala, da ni najboljši."
Ne sindikalna ne delodajalska stran nista zadovoljni z delom predloga, ki ukinja skupščino in upravni odbor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije ter namesto njiju vzpostavlja svet. "Sindikati smo omenjali tudi pomisleke o omejitvi trajanja bolniške odsotnosti z dela in nejasnega statusa delavcev na bolniški odsotnosti po enem letu," je dodala predstavnica svobodnih sindikatov Lučka Böhm.
V Združenju delodajalcev Slovenije od takšnega zakona želijo več in ne le samo spremembe v načinu pobiranja prispevkov. Kot so dodali, enosmerna solidarnost ni tisto, kar pričakujejo. V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije so ocenili, da gre bolj za finančno kot zdravstveno reformo. Nasprotujejo dodatnim obremenitvam gospodarstva, opozorili so še, da v predlogu med drugim niso ustrezno urejeni regresni zahtevki. Da niso jasni učinki, je poudaril Igor Knez iz Gospodarske zbornice Slovenije. "Dokler nimamo dodatnih informacij, kako bomo zagotovili kriterije in merila za javno zdravstveno mrežo, kako bomo razmejili javno od zasebnega in s tem zmanjšali koruptivna tveganja, kako bomo znižali stroške za material, za nabavo zdravil, je težko govoriti o sprejemljivosti dodatnih bremen." Prav zato Knez pričakuje, da bodo člani pogajalske skupine dobili ustrezna gradiva in analize, ki so bili podlaga za pripravo zakonskega predloga.
"Ko bom prejela imena pogajalske skupine, o kateri je sklep sprejel Ekonomsko-socialni svet, se bomo dogovorili za način dela," je odgovorila Kolar Celarčeva. Javna razprava se bo po njenih besedah začela jutri in bo trajala 45 dni.