Maja MorelaMaja Morela
Boštjan SmoleBoštjan Smole

Novi primer sovražnega govora v državnem zboru

| 26.01.2017, 14:58

V državnem zboru smo bili danes znova priča nestrpnemu obnašanju poslanca ZL do Gibanja za otroke in družine, ki je v državni zbor vložilo spremembo zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih. Slednjega je predstavila Metka Zevnik, ki je poslance pozvala, naj zakon sprejmejo.

"Katere spremembe predlagamo v noveli zakona? Možnost posvojitve vnukov, če izgubijo svoje starše. Odvzem roditeljske pravice v luči varovanja otrokovih koristi v primeru storitve hudega kaznivega dejanja, zoper katerega družinskega člana in takojšnjo postavitev mladoletnika pod skrbništvo. Možnost, da starši izrazijo poslednjo voljo, komu bi zaupali svoje otroke v primeru smrti in obveznost, da v primeru imenovanja skrbnika tudi stari starši izrazijo svoje predloge in želje. Večina poslancev v Odboru Državnega zbora za delo, družino ni potrdila niti amandmaja, niti novele zakona. In kar je še posebej žalostno, tudi poslanci DeSUS v odboru so bili proti ustavnim pravicam starih staršev," je povedala Zevnikova. Njenemu nastopu je sledil precej sovražno usmerjen govor poslanca Združene levice.

Redko se zgodi, da zakon v državnem zboru predložijo civilna gibanja in državljani, pod tega se je podpisalo osem tisoč ljudi, ki pa jih je poslanec ZL Miha Kordiš označil z besedami: "Lažni preroki in cerkveni podaljški napadajo enakopravnost vseh družin, pravico do splava in emancipacijo žensk, ampak ti mračnjaki lahko uspevajo samo, ker je kapitalizem razgradil naše medsebojne vezi, nas pahnil v osamo in porinil vsakega k sebi, zato jih ne bodo ustavili liberalno vihanje nosu, zgražanje in pridige. Ustavila jih bo samo naša solidarnost. S Princi se ne pogaja, Princem se ne popušča niti za milimeter. Gibanje za zlorabo otrok ni dobronamerna organizacija, ki bi si prizadevala za koristi otrok."

To je bil zgolj kratek odsek od precej dolgega neprimernega izražanja poslanca Kordiša, ki pa ga predsednik državnega zbora Milan Brglez ni ustavil ali opozoril, da je njegov nastop neprimeren, na dele tudi precej žaljiv do kristjanov. Ob sklepu poslančevega nastopa je ostro nastopil poslanec NSi Jožef Horvat, ki je Brgleza opozoril, da je šlo v prejšnjem nastopu za sovražni govor. "V Sloveniji ni mračnjakov, v Sloveniji ni cerkvenih podaljškov, in lepo prosim, gospod predsednik, danes je začetek novega dneva, ne dopustite, da bo tako intoniran. Lepo prosim, da kolega poslanca opozorite, da je treba v tem hramu demokracije spoštovati vse ljudi te države in tega sveta. In prosim, da ga opozorite, to je bil eklatanten primer sovražnega govora."

Po novem posegu Kordiša je Brglez ocenil le, da je šlo za sovražni odnos do določene skupine, ne pa za sovražni govor. "Bil je izražen sovražen odnos do določene skupine - mislim, da se da na lepši odnos v bistvu delati sovražni govor -, je pa hkrati tudi pozivanje k nasilnim dejanjem, itd. Mislim, da smo zelo na meji glede tega, tako da bi prosil, da se v tej dvorani danes, ko imamo tako pomembne zadeve tega vzdržimo."

Zelo medel odziv predsednika državnega zbora Brgleza je zbodel poslanko NSi Ljudmilo Novak. "Enostavno ne moremo biti tiho. Moramo se oglasiti na to, kar gospod Kordiš ne samo govori, ampak očitno tudi razmišlja in zlorablja. Zdi se mi veliko sprenevedanje, ko se borite za človekove pravice, ko gre za migrante in azilante itd., kar je seveda prav, ko pa gre za skupino ljudi, ki je parlament vložila zakon, kar ima vso pravico, ki pač malo drugače razmišlja kot vi, pa takoj ozmerjate s klerikalci in ne vem kakšnimi vzdevki. To je ne samo sovražni govor, sovražno razmišljanje in prosim, gospod predsednik, da to prekinete že takrat, ko na govornici kolega Kordiš take stvari govori. Ker to ni bilo ne prvič, velikokrat se to ponavlja."

Tudi poslanca SDS Vinka Gorenaka je zmotilo, da predsednik ni bolj ukrepal. Zato ga je spomnil na njegove pristojnosti. "Vi imate pred seboj mikrofon in ga lahko kadarkoli izključite. Kadarkoli. Ko boste vi ocenili, da gre kdo čez mejo, čez rob nekega normalnega parlamentarnega nastopa. Mi imamo pa tukaj nekaj ljudi, ki niso poslanci. Tam ne sedijo poslanci. To so predstavniki tistih podpisnikov, pravzaprav gostje v tem državnem zboru. In vi imate vsa orodja, opomin ena, opomin dva, opomin tri, policija, ven. Če iz evropskega parlamenta policija odnese kakšnega poslanca, ga lahko tudi iz našega, predsednik. In niste demokrat. Ne boste demokrat, če boste malo pogladili male ene in malo druge. Ne bo tako šlo."

Nato se je znova oglasil Kordiš, ki je bil še bolj oster. "Pozivam na to, da se ljudje organiziramo, stopimo skupaj in da vse, kar moramo pravzaprav narediti, je, da jasno in glasno razgalimo to klerikalno agendo, ki nam hoče vzeti pravice, še posebej našim ženskam, pa ki se hočejo vtikati v življenja naših ljudi. To je vse - solidarno in skupaj gremo proti mračnim silam, proti cerkvenim podaljškom, ki so navadni izrodki degeneriranega kapitalizma," je dejal Kordiš, ki ga je Brglez ustavil z besedami: "Daj, daj, daj, zdaj pa pretiravaš! Zdaj pa res pretiravaš. To je pa žaljivo! Ne, to je pa žaljivo. In prosim, da kadar izražamo svoja politična stališča, ne uporabljamo žaljivega besednjaka."

Nezadovoljstvo z vodenjem seje je nato izrazil še poslanec SDS Marijan Pojbič: "Najprej moram povedati, da v imenu Poslanske skupine Slovenske demokratske stranke ostro protestiram proti temu, kako se je vodila današnja seja. To, kar si je dovolil Kordiš, je preseglo vse meje dobrega okusa. Mislim, da bi se Kordiš moral vsem upravičiti, javno opravičiti, to bi predsednik moral zahtevati tako upokojencem, torej tako starim staršem in vsem tistim, ki jih je danes tukaj v parlamentu žalil. Mislim, da je to preseglo vse meje dobrega okusa in taki ljudje in taki poslanci v resnici v tem državnem zboru nimajo kaj iskati. Zelo jasno in zelo odgovorno to povem."

Mnenje o poslancu ZL Mihu Kordišu in predsedniku državnega zbora Milanu Brglezu pa si ustvarite sami.

Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (photo: Vatican News) Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (photo: Vatican News)

Slovesni začetek pontifikata Leona XIV. #video

Vabimo k spremljanju slovesnega obreda, s katerim se začenja pontifikat papeža Leona XIV. Obred poudarja vez z apostolom Petrom in njegovim mučeništvom, ki je spodbudilo nastajajočo rimsko ...

Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc) Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc)

Srečanja: Pot iz brezna steklenice #videopodkast

Alkohol je najbolj razširjena in uradno dovoljena droga pri nas. Vsak dan, zaradi bolezni, povezanih z alkoholom, umreta najmanj dve osebi. Po ocenah imamo v državi vsaj 200.000 alkoholikov. Ko k ...

Skupnost Do nebes (photo: ARO) Skupnost Do nebes (photo: ARO)

Skupnost Do nebes

V času, ko mladi vse več vsebin spremljajo s pomočjo spleta, sta Živa Dobrovoljc in Bina Rednjak začeli z ustvarjanjem nečesa, kar presega virtualnost. Oblikovali sta skupnost mladih deklet, ki ...