Blaž LesnikBlaž Lesnik
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović

Poslanci večinoma proti predlogu Bratuškove glede nadomestila Cerkvi

Slovenija | 25.01.2017, 15:49

Kot je znano, si poslanska skupina nepovezanih poslancev na čelu z Alenko Bratušek prizadeva za to, da bi se Katoliška cerkev odpovedala odškodnini za neuporabo gozdov v času denacionalizacijskih postopkov. Vladi predlaga, naj preuči možnosti, da se pri poplačilu terjatev, ki jih ima Katoliška cerkev do države, upošteva škoda, ki so jo bankam povzročila podjetja v lasti Cerkve. Predlog je zavrnil že odbor za pravosodje, včeraj pa tudi večina poslanskih skupin, saj menijo, da je treba spoštovati pravni red.

Vodja nepovezanih poslancev Alenka Bratušek je prepričana, da bi morali vsi, ki so kopali bančno luknjo, odgovarjati tudi odškodninsko. Moralno odgovornost za 500 milijonov evrov bančne luknje bi morala po njenih besedah prevzeti Katoliška cerkev in se poplačilu nadomestila, ki ji ga dolguje država, odpovedati v dobro ljudi.

Iva Dimic iz NSi je povedala, da sanacija bank v državni lasti v višini pet milijard evrov ni bila potrebna izključno zaradi slabega gospodarjenja podjetij v lasti mariborske nadškofije. Slabih kreditov je bilo namreč veliko, odobravale pa so jih banke same. Ljudmila Novak je opozorila, da ne gre kar celotne Katoliške cerkve metati v en koš in da mariborska nadškofija že plačuje svoj dolg. »Ko mora zdaj nadškof sedeti v najetih prostorih graške nadškofije in tudi ekonom te nadškofije sedi v zaporu. Vse premoženje so morali prodati. Kristjani so še enkrat morali plačati cerkev, za katero so že enkrat zbirali denar.«

Novakova se je tudi vprašala, zakaj toliko časa trajajo denacionalizacijski postopki prav v zvezi z vračanjem premoženja slovenski cerkvi. Zanimalo jo je tudi, ali bo Bratuškova tudi v drugih primerih zahtevala, da se odpovedo vračanju premoženja.

»Tudi mi kristjani smo ljudje in tudi mi smo davkoplačevalci. In ko gre za financiranje samo šolskega programa osnovne šole, kar je odločilo ustavno sodišče, tega država in sedanja oblast ne izvrši. Tudi vaša ni.«

Tudi v SDS po besedah Franca Breznika v predlogu ne vidijo nobene realne osnove. Da je treba ravnati v skladu z veljavnimi zakoni, so opozorili tudi v Desus.

Alenka Bratušek pa je vztrajala. »Pri vsej tej stvari je samo en problem: Da ni volje. Zdaj bi pa radi to svojo ne voljo prikazali kot nezmožnost. Ni res. Sklep se da sprejet, vlado se da zadolžiti.« Jasna Murgel SMC v odgovor: »Ne vem, zakaj niste potem vi zadolžili vlade, saj ste bili predsednica. Za drugo pa nisem rekla, da se nič ne da, rekla sem, da vlada preko državnega pravobranilstva to že počne, se skuša poravnati.« In kot je sklenil Dušan Verbič ter tudi državna sekretarka na ministrstvu za pravosodje »ta predlog priporočila preprosto – tudi če se navežem na mnenje zakonodajno-pravne službe, s pranega vodika ne pije vode.« DZ bo o tem, ali je predlog Bratuškove primeren za nadaljnjo obravnavo, glasoval zvečer.

Slovenija, Politika
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...