Maja MorelaMaja Morela
Boštjan SmoleBoštjan Smole

Zaprta seja programskega sveta RTVS še vedno odmeva v javnosti

| 25.01.2017, 08:33

V javnosti še vedno odmeva ponedeljkova za javnost zaprta seja programskega sveta RTVS, na kateri niso izvolili novega generalnega direktorja. Zdajšnji v. d. generalnega direktorja Marko Filli, ki se je potegoval za nov mandat, je izrazil razočaranje nad tem, da je bila seja zaprta. Ogorčenje so izrazili tudi v novinarskih organizacijah.

"Presenečen in razočaran sem nad odločitvijo programskega sveta Radiotelevizije Slovenija (RTVS), da sejo, kjer smo se kandidati predstavili in se je odločalo o izbiri generalnega direktorja, zapre za javnost, in se od te odločitve distanciram," je na družbenem omrežju Facebook zapisal Filli. "To preprosto ni v skladu z vrednotami transparentnosti, ki sem jih vedno zagovarjal pri svojem delu in tudi izpostavil v svojem programu dela," je še poudaril.

Protest zaradi zaprte seje programskega sveta pa so izrazili tudi v Združenju novinarjev in publicistov (ZNP)

"Združenje novinarjev in publicistov (ZNP) meni, da bi bila izvolitev nekdanjega ministra za kulturo Uroša Grilca za generalnega direktorja RTV Slovenija norčevanje iz zakonodaje, zdrave pameti in vseh, ki si prizadevajo za neodvisnost civilne družbe in medijev od politike.

Po uradnih podatkih RTV Slovenija je med kandidati za generalnega direktorja tudi vodja urada za mladino na Mestni občini Ljubljana Uroš Grilc, ki je bil v času od marca 2013 do septembra 2014, ko je vlado vodila Alenka Bratušek, minister za kulturo. Na ta položaj je prišel iz Mestne občine Ljubljana, kjer je vodil oddelek za kulturo, kot minister je pripadal Pozitivni Sloveniji, ki jo vodi ljubljanski župan Zoran Janković.

Zakon o RTV Slovenija, ki je v veljavi od leta 2005, v 17. členu določa, da v programski svet RTV Slovenija ne morejo biti izvoljene oziroma imenovane osebe, ki so ob imenovanju ali v obdobju petih let pred imenovanjem bile člani organov političnih strank, poslanci ali uslužbenci v Evropskem parlamentu in funkcionarji v EU, poslanci v Državnem zboru, ministri, predsednik vlade, predsednik republike, državni sekretarji in drugi funkcionarji vladnih organov, župani, državni svetniki itd.

Ker je bil Uroš Grilc minister v obdobju zadnjih petih let, ne bi mogel biti izvoljen v programski svet RTV Slovenija, po drugi strani pa mu zakonska določba ne prepoveduje imenovanje za generalnega direktorja RTV Slovenije, kar je svojevrstni absurd in v nasprotju z duhom zakona. Prepoved izvolitev političnih funkcionarjev v programski svet je namreč posledica tega, da je dolga leta svet RTVS vodil nekdanji predsednik stranke ZLSD Janez Kocijančič. Generalni direktor RTVS pa ima še večji vpliv na delo novinarjev javnega zavoda, ki morajo biti po zakonu neodvisni od politike, saj predlaga programske direktorje radia in televizije ter imenuje odgovorne urednike.

Združenje novinarjev in publicistov zato poziva programski svet, naj prestavi odločanje o generalnem direktorju za nekaj mesecev, do takrat pa naj državni zbor odpravi sporno vrzel v zakonu tako, da za generalne direktorje RTV Slovenija, njihove namestnike in pomočnike, programske in druge direktorje javnega radia in televizije ter njihove odgovorne urednike veljajo enaka pravila kot za člane programskega sveta iz prve, druge in tretje točke 17. člena zakona o RTV Slovenija.

V Združenju novinarjev in publicistov si prizadevamo za javno RTV, ki bo neodvisna od vsake politike, avtonomna, strokovna in pluralna. Državljani, ki za javno RTV plačujejo obvezni prispevek, si zaslužijo, da je ne vodijo politiki in donedavni politični funkcionarji. V nasprotnem primeru bo Združenje novinarjev in publicistov pozvalo državljane k bojkotu, reklamacijam in drugim oblikam neplačevanja obveznega RTV prispevka."

Predsednica Društva novinarjev Slovenije (DNS) Petra Lesjak Tušek pa je sporočila, da je bil "(ne)izbor generalnega direktorja RTVS nedostojna farsa v posmeh javnosti in javnim funkcijam, ki jih mora opravljati zavod posebnega kulturnega in nacionalnega pomena, financiran s pomembnim deležem javnih sredstev". Nadaljnje odločanje in končna odločitev o ponovitvi razpisa pa po njenih besedah ugotovitev o farsi le še podkrepita. Takšen način "(ne)odločanja" je po mnenju predsednice DNS nesprejemljiv tudi zato, ker se uredniki in novinarji RTVS trudijo opravljati novinarsko delo profesionalno in odgovorno, tovrstne odločitve, ki sicer z novinarskim delom niso neposredno povezane, pa ne glede na to vplivajo tudi nanje in sooblikujejo mnenja in predstave javnosti o mediju v celoti.

Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (photo: Vatican News) Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (photo: Vatican News)

Slovesni začetek pontifikata Leona XIV. #video

Vabimo k spremljanju slovesnega obreda, s katerim se začenja pontifikat papeža Leona XIV. Obred poudarja vez z apostolom Petrom in njegovim mučeništvom, ki je spodbudilo nastajajočo rimsko ...

Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc) Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc)

Srečanja: Pot iz brezna steklenice #videopodkast

Alkohol je najbolj razširjena in uradno dovoljena droga pri nas. Vsak dan, zaradi bolezni, povezanih z alkoholom, umreta najmanj dve osebi. Po ocenah imamo v državi vsaj 200.000 alkoholikov. Ko k ...

Skupnost Do nebes (photo: ARO) Skupnost Do nebes (photo: ARO)

Skupnost Do nebes

V času, ko mladi vse več vsebin spremljajo s pomočjo spleta, sta Živa Dobrovoljc in Bina Rednjak začeli z ustvarjanjem nečesa, kar presega virtualnost. Oblikovali sta skupnost mladih deklet, ki ...