Državljani se pritožujejo, ker jih nihče ne seznanja o namestitvah migrantov
| 20.01.2017, 15:31
Komisija državnega zbora za peticije se je na svoji zadnji seji osredotočila na peticije proti nameščanju migrantov na različne lokacije po državi. Državljani se namreč pritožujejo, ker jih nihče ne seznanja z načrti o namestitvah. Predstavniki ministrstva za notranje zadeve so zagotovili, da bodo sporočili svoje odločitve, ko bodo te znane.
Državljani se v peticijah po besedah predsednice komisije Eve Irgl iz SDS pritožujejo, ker jih vlada ne seznanja z načrti o namestitvah migrantov, ampak informacije dobijo le iz medijev. Tako po njenih besedah nimajo niti možnosti za sodelovanje pri reševanju nastalih vprašanj.Po predstavitvah peticije proti naselitvi azilantov v trisobno stanovanje stanovanjskega bloka v Murski Soboti, peticije proti migrantskemu centru v Beli krajini in pobude Civilne iniciative Velenje proti vzpostavitvi azilnega doma v Velenju, ki so sledile, je varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer opozorila, da "rešitev ni v uporu proti vsemu, kar je tuje".
Državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Boštjan Šefic je ob očitku prebivalcev v lokalnih skupnostih, da niso nič vedeli o načrtih glede naseljevanja migrantov, pojasnil: "Nič niso vedeli zato, ker se migranti pač ne naseljujejo."
Namestnik generalnega direktorja policije Simon Velički je zagotovil, da policija za vsakega prosilca za mednarodno zaščito izvede varnostno preveritev. Potrdil je, da osebe, ki so v postopku, ne ogrožajo državljanov.
Vinko Gorenak iz SDS je ob zagotovilih namestnika generalnega direktorja policije opozoril, da absolutne varnosti ni. "Nihče ne more danes zagotoviti, da z ljudmi, pa čeprav gredo skozi varnostno preveritev, ne bo težav," je menil.
Koalicija je po predloženem zakonu o tujcih spet neenotna
Na včerajšnjem sestanku so prišli do sklepa, da je zakon prezahteven in prepomemben, da bi na hitro iskali rešitve. Seja odbora za notranje zadeve je bila tako z danes prestavljena na torek. V vmesnem času bo ministrstvo za notranje zadeve poskušalo pripraviti in znotraj koalicije uskladiti kompromis med namenom ministrstva, da zagotovi varnost, in skrbjo predsednika državnega zbora Milana Brgleza, da se ustrezno upošteva ustavni in mednarodno pravni okvir. Predlog zakona med drugim uvaja podlago za sprejem odločitve v primeru nastopa resne ogroženosti javnega reda in notranje varnosti. S to podlago naj bi policija dobila pooblastilo, da za določeno obdobje tujcem, ki ne izpolnjujejo pogojev za vstop v našo državo, ne dovoli vstopa.