Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Ministrica Kopač Mrakova bi za skoraj dva odstotka dvignila minimalno plačo; Počivalšek ostro proti

| 20.01.2017, 15:09

Vladna koalicija pa je neenotna tudi pri drugem predlogu. Ekonomsko-socialni svet je danes razpravljal o uskladitvi minimalne plače. Sindikati so prišli s predlogom, da se pri letošnji uskladitvi minimalne plače ne upošteva le inflacije kot ponavadi, temveč tudi druge kazalnike, tako da bi se minimalna plača zvišala za pet odstotkov na 630 evrov neto. Delodajalci temu niso naklonjeni.

Ministrica Anja Kopač Mrak je med tem sporočila, da je socialnim partnerjem predlagala dvig minimalne plače za 1,8 odstotka na 805 evrov bruto. Ostro se je na ta predlog poleg delodajalcev odzval minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek. Poudaril je, da vladna ekipa glede tega vprašanja ni bila v celoti usklajena, saj ministrica njega ni prepričala.

Minister Počivalšek trdi, da takšne poteze predstavljajo tveganje za gospodarstvo kar je povedal tudi na sestanku koalicijskih partnerjev. Z vidika izboljševanja konkurenčnega položaja gospodarstva v Sloveniji je dvig minimalne plače po ministrovem mnenju zato korak v napačno smer. Povzročil bo dodaten pritisk na podjetja po plačevanju davkov in prispevkov ter upočasnil zaposlovanje, in sicer predvsem v storitvenem sektorju. Dvig minimalne plače predstavlja dodatno tveganje za delo na črno, prav tako za prekarizacijo, so Počivalškove argumente navedli na spletnih straneh ministrstva.

Oglasil se je tudi že generalni direktor Gospodarske zbornice Slovenije Samo Hribar Milič, ki je dejal, da je vsa glas za povišanje minimalne plače je glas proti delovnim mestom in tujim vlaganjem. Vsako usklajevanje, ki bo upoštevalo kaj drugega kot cene, je za gospodarstvo nesprejemljivo, je poudaril Hribar Milič.

Dodaja, da je minimalna plača v Sloveniji že sedaj še enkrat višja kot v Višegrajskih državah, ki predstavljajo našo glavno konkurenco in referenčno skupino. Zapisal je še, da se od 1. januarja lani trije dodatki ne štejejo več v minimalno plačo: dodatek za nočno delo, za delo v nedeljo ter delo za praznike in dela proste dneve po zakonu. To je povečalo stroške dela v gospodarstvu za 30 milijonov evrov, je poudaril Samo Hribar Milič.

Tudi generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Jože Smole je izpostavil, da gospodarskega izboljšanja ne občutijo vsi sektorji in da bo zvišanje minimalne plače najbolj prizadelo prav tista podjetja, ki se še vedno borijo z izgubami. Največ minimalnih plač je namreč po njegovih besedah tam, kjer plače že zdaj predstavljajo daleč največji strošek. Gre predvsem za delovnointenzivna in storitvena podjetja, denimo varovanje.

Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (photo: Vatican News) Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (photo: Vatican News)

Slovesni začetek pontifikata Leona XIV. #video

Vabimo k spremljanju slovesnega obreda, s katerim se začenja pontifikat papeža Leona XIV. Obred poudarja vez z apostolom Petrom in njegovim mučeništvom, ki je spodbudilo nastajajočo rimsko ...

Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc) Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc)

Srečanja: Pot iz brezna steklenice #videopodkast

Alkohol je najbolj razširjena in uradno dovoljena droga pri nas. Vsak dan, zaradi bolezni, povezanih z alkoholom, umreta najmanj dve osebi. Po ocenah imamo v državi vsaj 200.000 alkoholikov. Ko k ...

Skupnost Do nebes (photo: ARO) Skupnost Do nebes (photo: ARO)

Skupnost Do nebes

V času, ko mladi vse več vsebin spremljajo s pomočjo spleta, sta Živa Dobrovoljc in Bina Rednjak začeli z ustvarjanjem nečesa, kar presega virtualnost. Oblikovali sta skupnost mladih deklet, ki ...