V Mariboru v zdravljenje z obsevanji spet začeli vključevati nove bolnike
Slovenija | 21.01.2017, 11:30
Na onkološkem oddelku mariborskega kliničnega centra so v minulem tednu spet začeli v zdravljenje z obsevanji vključevati nove bolnike. Začasno jim pomagajo zdravniki ljubljanskega onkološkega inštituta, a prav kmalu naj bi zaposlili zdravnika iz Hrvaške, nato še iz Srbije.
V drugi največji slovenski zdravstveni ustanovi so oddelek za onkologijo odprli pred letom dni, enota za radioterapijo je z delom začela novembra lani, a že takrat v omejenem obsegu. Pridobljeno dovoljenje za delo s pacienti za zdaj velja do konca januarja. Za dejavnost je ključna stalna prisotnost redno zaposlenega zdravnika, a do zdaj edina redno zaposlena specialistka radioterapije je vodstvo presenetila, ko je decembra napovedala bolniški stalež, ki bo trajal predvidoma poldrugo leto, zato so na mariborskem kliničnem centru pred božičem na obsevanja prenehali sprejemati nove bolnike.
Z zdravnikoma iz tujine so se za zaposlitev začeli dogovarjati že pred tem. Vse skupaj naj bi bilo v sklepni fazi. "Zdravniki iz tujine, dogovarjamo se s kolegom iz Zagreba, morajo izpeljati določene administrativne postopke, da se jim prizna licenca oziroma da se jih vpiše v naš register. Nekaj dokumentacije je že poslal, čakamo še na izjavo hrvaške zdravniške zbornice o medsebojnem priznavanju kvalifikacij," je pojasnila strokovna direktorica mariborskega kliničnega centra Darja Arko. Za zdravnico iz Srbije naj bi po njenih besedah postopki trajali nekoliko dlje.
Dokler ne bodo končani, naj bi pomagali zdravniki iz prestolnice. "Imamo zagotovljeno sodelovanje specialistov z onkološkega inštituta, s katerimi bomo sklenili podjemne pogodbe, da zagotovimo prisotnost enega specialista dnevno pri nas, kar je pogoj, da lahko nadaljujemo z delom in dobimo podaljšanje dovoljenja za delo s pacienti. Imamo tudi tri starejše specializante, ki imajo že nekaj izkušenj in so sposobni opravljati samostojno delo pod nadzorom. Ti trije bodo prihajali vsak enkrat tedensko k nam, da bodo pokrivali predvsem ambulantno dejavnost." Po neuradnih navedbah se največja štajerska bolnišnica dogovarja za zaposlitev še enega od zdravnikov z ljubljanskega onkološkega inštituta, ki odhaja v pokoj. Računa tudi na specializante, trenutno jih ima pet, a bodo izobraževanje sklenili šele leta 2019, kar je nekoliko pozneje, kot so sprva načrtovali.