V stanovanjih v državni lasti še ni beguncev
| 13.01.2017, 18:29
Svetniki Občine Dravograd so na včerajšnji izredni seji zahtevali boljšo obveščenost s strani države v zvezi z begunci. Sejo je zaradi različnih informacij glede možne nastanitve beguncev v državni stanovanji v Dravogradu zahtevalo devetih svetnikov. Ob tem so izrazili zahtevo po vnovični vzpostavitvi policijske uprave v regiji.
Kot je na seji po navedbah Slovenske tiskovne agencije povedal samostojni svetnik Ferdo Abraham, pobudniki seje niso proti naselitvi beguncev, ampak so bili zgroženi zaradi neobveščenosti in zaradi vse več vprašanj v zvezi s tem s strani občanov. Izredne seje se je udeležil državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Boštjan Šefic, ki je svetnikom v skoraj triurni razpravi predstavil več informacij in ukrepov, povezanih z reševanjem problematike. Prosilci za azil so trenutno v Sloveniji nameščeni na treh lokacijah, zaradi možnega povečanja njihovega števila in števila tistih, ki dobijo zaščito, pa država išče dodatne možne lokacije. Med temi sta tudi stanovanji v Dravogradu, a država trenutno ne načrtuje, da bi vanju naselila begunce.Državni sekretar je v pogovoru za Radio Ognjišče dejal, da trenutno še nobenega stanovanja v državni lasti niso oddali v najem beguncem.
Prosilec za mednarodno zaščito ima sicer po pridobitvi statusa enake pravice kot ostali državljani Slovenije, le volilne pravice nima. Tako lahko tudi sam najame stanovanje kjerkoli v državi, tudi stanovanje v državni lasti, pri tem pa se vzpostavi razmerje med najemodajalcem in najemojemalcem, je pojasnil Šefic. Zaradi varnostnih vprašanj je razprava vnovič razkrila pričakovanja Korošcev, da se v regiji vzpostavi policijska uprava, ki je bila v Slovenj Gradcu ukinjena pred šestimi leti. Svetnik SD Branko Krenk pa je med drugim dejal, da v Dravogradu niso ksenofobi, da se zavzemajo za varstvo človekovih pravic, da pa je treba poskrbeti tudi za lastne ljudi, ki pa vsi ne dobijo stanovanja v občini.
Zaradi državnih načrtov nastanitve beguncev je burno tudi v Velenju. Tamkajšnja občina je včeraj predlagala zavrnitev tožbe o ureditvi azilnega doma, ki jo je decembra v zvezi s pobudo za vložitev zahteve za razpis naknadnega referenduma vložila velenjska civilna iniciativa. Kot je znano, krajani Stare vasi nasprotujejo nameri, da se na območju njihove krajevne skupnosti uredi izpostava azilnega doma.